Důchodci, kteří jsou na stopě vrahovi, zakládají si Instagram, motají se policii pod nohama, mnohdy dělají překvapivě lepší práci než policie a ještě u toho oplývají báječně suchým britským humorem. To je čtveřice seniorů, se kterými jste se mohli seznámit v Čtvrtečním klubu amatérských detektivů od Richarda Osmana. Nedávno vyšel audioknižně i druhý díl této humorné detektivní série s lákavým názvem Muž, který zemřel dvakrát a já u toho samozřejmě nemohla chybět. Jak se mi další případ staroušků z Coopers Chase líbil? Dozvíte se v recenzi na audioknihu. 🙂
Tyhle důchodce není radno podceňovat. Sice možná vypadají a chovají se poněkud svérázně, ale mají za sebou první úspěšně vyřešený případ. Členové Čtvrtečního klubu amatérských detektivů se sotva oklepali z dramatických událostí předchozího dílu a už mají zase plné ruce práce. Vše začne nečekaným objevením Elizabethina bývalého manžela v Coopers Chase a prosbou o pomoc. Douglas se totiž zapletl do loupeže diamantů za miliony liber a teď má v patách profesionální zabijáky, kteří mu rozhodně nejdou jen pohrozit prstem. Když jsou ve hře velké peníze, jde zkrátka o život, o čemž se Elizabeth, Ron, Ibrahim a Joyce brzy přesvědčí. A jelikož se do celé té šlamastyky zapletli víc, než by se jim líbilo, a dojde také k vraždě, musí se z toho také pomocí svých ne už tolik amatérských detektivních zkušeností dostat. A kdo je ten muž, který zemřel dvakrát, a jak vůbec mohl zemřít dvakrát?
Muž, který zemřel dvakrát navazuje na Čtvrteční klub amatérských detektivů jak tematicky, tak i tónem vyprávění. Můžete se tedy těšit na napínavé detektivní pátrání plné záhad a otazníků podané s typickým britským humorem, který vás sice nepřiměje válet se smíchy po podlaze, zato nějaké to uchechtnutí z vás dostane. To je něco, co mě na téhle sérii opravdu baví – i když je tu řeč o vážných tématech, rozhodně se nebudete spolu s hlavními hrdiny brodit v depresi. Naši čtyři protagonisté jsou prostě jen obyčejní lidé, kteří jsou sice na stopě vrahovi, ale nezapomínají ani žít své životy, jak nejlépe dovedou. Dojde na čajové dýchánky, vzájemné popichování a škádlení, rozhovory o dětech a vnoučatech, vzpomínání na mladší léta i snahu jít takzvaně s dobou. Výsledkem je velice příjemná detektivka na poslech, která nepostrádá napětí, zajímavé a nečekané dějové zvraty a překvapivý závěr (tak, jak by správná detektivka měla), zároveň však má v sobě i uvěřitelnější a lidštější rovinu.
Stejně jako v případě Čtvrtečního klub amatérských detektivů je i Muž, který zemřel dvakrát dvouhlasou audioknihou, i když Richard Osman rozhodně nevypráví příběh pouze ze dvou vypravěčských perspektiv. Právě naopak, dočkáme se vyprávění z úhlu pohledu snad každé důležité postavy včetně podezřelého a policistů. Je tedy posluchačsky příjemnější a přehlednější nechat se příběhem provázet od dvou vynikajících interpretů Jana Vlasáka a Libuše Švormové, než jich mít celou armádu. Méně je více, a v případě téhle audioknižní série to platí několikanásobně. Jan Vlasák a Libuše Švormová jsou ve svých rolích totiž naprosto dokonalí amatérští detektivové v důchodu, kteří celému příběhu dodávají nejen na věrohodnosti, ale také jakési pohádkovosti. Libuše Švormová se opět zhostila pasáží Joyce, bývalé zdravotní sestry, která jde ráda s dobou a s oblibou si sem tam nenápadně zahraje na dohazovačku, zatímco Jan Vlasák načetl všechny ostatní perspektivy. Je to právě Joyce, kdo vám nejčastěji vyvolá úsměv na tváři, zvlášť když se rozhodne založit si Instagramový účet, jako uživatelské jméno si zvolí Greatjoy69 a diví se, proč jí chodí tolik soukromých zpráv. 😀 A když dají hlavy dohromady s Elizabeth, důvtipnou bývalou agentkou MI5, je o zábavu postaráno. Navíc jsou všichni Angličané jako vyšití, protože si čaj o páté neodpustí, ani když jim ve vedlejší místnosti leží na zemi mrtvola.
Jestliže už máte dost temných severských detektivek a rozháraných detektivů, Muž, který zemřel dvakrát by pro vás mohl být skvělou volbou. Místo deprese a zlých snů vás čeká detektivka, která si se svými temnějšími alternativami ničím nezadá a nabídne vám skvělý detektivní příběh se vším všudy, a jako příjemný bonus navíc poskytne odlehčení, spoustu lidskosti a důvodů se zasmát. I když se mi první díl líbil o maličko víc, co se týče zápletky, druhý případ důchodců z Coopers Chase je také parádním poslechovým zážitkem. Už teď se těším, až se s touhle čtveřicí seniorů znovu audioknižně shledám a jakou patálii si na ně Richard Osman nachystal tentokrát. Na třetí díl (v originále The Bullet That Missed) si ale budeme muset počkat. 🙂