Egypťan Sinuhet je románem, který na mém seznamu knih, které si chci přečíst, drží rekord. Dílo Miky Waltariho na mě pomrkávalo kdykoli, kdy jsem do seznamu nahlédla a vybírala si další příběh, do kterého se pustím. Vždy jsem ale chudáka Sinuheta nechala na jindy, protože je to zkrátka pořádný špalek. A tady mi opět parádně nahrálo mé oblíbené audioknižní vydavatelství OneHotBook, které Waltariho osmisetstránkový opus převedlo poprvé nezkrácený do audioknižní podoby a ještě v podání tak skvělého interpreta, jako je Lukáš Hlavica. Kdo by mohl odolat? 🙂 Více v recenzi na audioknihu.
S Egypťanem Sinuhetem jsem strávila čtyřicet hodin poslechu, které jsem si záměrně natáhla na několik týdnů. Brzy jsem totiž zjistila, že je to jedna z těch audioknih, které je škoda uspěchat a naopak si je nejlépe vychutnáte hezky slovo po slovu a v klidu. Po týdnech v Sinuhetově společnosti se egyptské hlášky jako „tvá slova jsou jako bzučení mouchy v mých uších“ již staly součástí mého slovníku (k radosti lidí v mém okolí, kteří na mě zkoušejí nudný small talk nebo mají nejapné poznámky) a i když je za okny sníh a mrazivo, často se v mysli toulám rozpáleným pískem velké říše egyptské.
Finský spisovatel Mika Waltari napsal svůj nejslavnější historický román už v roce 1945 a to, že se o něm mluví stále i dnes, je známkou jeho nadčasovosti a puncu literární legendy. Některé může odrazovat, že od jeho vydání už uběhlo 76 let, jiné zase štědrý počet stran nebo fakt, že se jedná o historický román psaný odpovídajícím jazykem. K podobně kultovním dílům také vždy přistupuju obezřetně, ale v případě Egypťana Sinuheta byly mé obavy rozprášeny jako nepřátelské vojsko po útoku válečného velitele Haremheba.
Toto vše jsem napsal já Sinuhet, Egypťan, pro sebe sama. Nikoli pro bohy, ani pro lidi, ani pro zachování svého jména navěky, nýbrž pro sebe sama, ubohého a ztrápeného, a pro své srdce, jež dostalo svou míru plnou.
Sinuhet vás ve svém vyprávění vezme do Egypta za vlády panovníků 18. dynastie, takže zaslechnete i taková historicky známá jména jako Tutanchamon, Achnaton či Nefertiti. Náš vypravěč ich-formou zachycuje své osudy od narození až po stáří i poměry tehdejšího starověkého světa 14. století před naším letopočtem. Spolu s ním doputujete v rákosové loďce po Nilu ke svým adoptivním rodičům, vesetskému lékaři chudých a jeho ženě, vyrůstáte ve Vesetu v nadaného mladého studenta medicíny, setkáváte se s královským otevíračem lebek i samotným faraonem, necháte se oblouznit krásnou ženou, přijdete o všechno, putujete po dalekých říších starověku, stáváte se terčem rozmaru panovníků, chudých i bohů, léčíte, učíte se, získáváte zkušenosti, děláte chyby, bojujete ve válkách a hledáte sebe samého a své štěstí. To vše a mnohem víc líčí Sinuhet v patnácti knihách ze svého života.
Ačkoli je Egypťan Sinuhet historickým románem a podává věrohodné svědectví o životě ve starověkém Egyptě, je také silně ovlivněný autorovými zážitky z druhé světové války. Hrůzy válečných konfliktů a rozvrat, který přináší netolerance a slepé následování ideologie, se odráží v Sinuhetově životě. Jakožto nadaný lékař se stává rádcem a služebníkem faraonů a ovlivňuje budoucnost celé říše, avšak jeho život není šťastný, protože šťastné okamžiky si uvědomuje až tehdy, kdy mu je osud vytrhne z rukou, až příliš pozdě. Je fascinující v textu historického románu sledovat paralely mezi hlubokou minulostí starověku a hrůzami 20. století a nacházet v něm nadčasovou moudrost platnou jak pro moderní společnost, tak pro ty, kteří před třemi a půl tisíci let obývali úrodnou krajinu Nilu a jejichž životy závisely na rozmaru faraónů a bohů.
Do nelehkého úkolu převést Egypťana Sinuheta do zvukové podoby se pustilo již sehrané a zkušené duo herec Lukáš Hlavica a režisér Michal Bureš, kteří mají na svém kontě mnoho spoluprací na audioknihách z pera Agathy Christie s Herculem Poirotem v hlavní roli či na humorné detektivce Mortdecai. Tentokrát se však Lukáš Hlavica z role poťouchlých gentlemanů s pěstěným knírem a neobvyklou inteligencí vymanil a čekal ho úplně jiný zážitek. Téměř tříměsíční natáčení s několika různě dlouhými přestávkami v době koronavirové vyústilo v naprosto fenomenální audioknihu po všech stránkách. Lukáš Hlavica překonal sám sebe i veškeré vysoké laťky, které mu kdy očekávání posluchačů nastavilo, a vyprávění o Sinuhetově osudu přivedl k životu s bravurou vynikajícího vypravěče.
Jak popisuje několikaměsíční práci ve studiu režisér Michal Bureš: „Velmi to prohloubilo náš vztah, tedy vztah mezi hercem a režisérem. Hledali jsme správná tempa i náležitý výraz, jak k textu přistupovat. Vznikla členitá, plastická zvuková freska, kterou dotváří hudba skladatele Ondřeje Brouska.“
Když jsem psala, že Egypťan Sinuhet je výbornou audioknihou po všech stránkách, měla jsem na mysli také báječně atmosférickou grafickou úpravu cédéčka a ilustraci na obalu, jejíž autorkou je výtvarnice Renáta Fučíková, a samozřejmě i dechberoucí hudební doprovod. Originální hudbu složil skladatel Ondřej Brousek a dal si záležet, abyste se díky ní přenesli do starověkého Egypta a cítili žár pouště na své kůži. Za mě všechny palce nahoru!
Co jiného dodat? Audioknižní Egypťan Sinuhet od OneHotBook je audioknižní událostí a zážitkem. Mám ohromnou radost, že vznikají velké audioknihy, jako je tato, a existují vydavatelství, která se nebojí riskovat a vtisknout dílům přesně tu podobu, kterou si zaslouží.