Co je lidský život než taková osobní historie odehrávající se na pozadí historie s velkým H? A jak vlastně vyprávět náš vlastní příběh, když se nám jednotlivé nitky a souvislosti okamžitě rozutíkají pod rukama, když se v nich snažíme najít smysl? O takové „osobní“ historii vypráví audiokniha Měsíční tygr od britské spisovatelky Penelope Lively, kterou vydalo těsně před Vánoci audioknižní vydavatelství OneHotBook. A já jsem moc ráda, že jsem u toho byla a pustila si Claudiin příběh do uší. Více v recenzi. 🙂
Měsíční tygr patří mezi nejzásadnější britské romány osmdesátých let minulého století. Zatímco však je jméno jeho autorky Penelope Lively na anglickém knižním trhu proslule známé a právem oslavované, v našich končinách už tomu tak není, a je to veliká škoda. I po tolika letech od vydání originálu má Měsíční tygr pořád tolik co říct, tolik co čtenáře / posluchače okouzlit slovy i svou hloubkou, tolik co vtáhnout do spletité sítě myšlenek, úvah o životě i dějinách, příbězích a smyslu vyprávění, o souvislostech mezi životem jedince a světovou historií, o místě člověka v tom všem, a ohlédnutí se za tím, kým jsme teď a kým jsme kdysi byli. Tato (audio)kniha je fascinující mozaikou tvořenou cennými střípky vyprávění, ze kterých si každý z nás poskládá to své stejně jako Claudia.
Hlavní hrdinku hned na začátku zastihneme na pokraji smrti, což samo o sobě vyzývá k sebereflexi. A tak se Claudia Hamptonová pouští do sepisování dějin světa, zatímco pomalu umírá na nemocničním lůžku. Dějiny světa však v Claudiině podání jsou velmi osobní, jsou jejím vlastním příběhem, který dává do souvislostí s významnými i zdánlivě malými a nepodstatnými historickými událostmi, jež velkou i malou mírou ovlivnily její život i životy jejích nejbližších.
Claudia však není obyčejnou ženou, a tak i její „dějiny“ jsou velmi neobyčejné. Nečekejte chronologický sled těch nejdůležitějších událostí jejího života od dětství po stáří, nečekejte prostý příběh a nečekejte, že vám to všechno dá Claudia zadarmo. Jak sama vypravěčka poznamenává: „Jsem poskládaná z nesčetného množství Claudií, které se točí a mísí a oddělují jako sluneční odlesky na vodní hladině.“, i její vyprávění je takový kaleidoskop, někdy krásný, někdy krutý, někdy chaotický, někdy nejednoznačný, někdy osudový a jindy zase pestrý a neuchopitelný jako život sám. Vždyť kdo z nás přemýšlí o našich životech v chronologickém sledu? A kdo z nás může říct, že to všechno dává perfektní smysl?
Claudia nám svými neobvyklými kaleidoskopickými vyprávěcími postupy poví o svém bratrovi, který jí byl soupeřem i nejbližším člověkem, o působení zpravodajky v Káhiře během války, o dějinách a vyprávění, o své jediné pravé lásce, kterou ztratila, o milenci, který se objevoval a zase mizel, o své dceři, která byla pro Claudii zklamáním stejně jako Claudia byla jako matka zklamáním pro ni… A dozvíte se samozřejmě také, co je to ten měsíční tygr.
Jakožto nadprůměrně inteligentní a silná žena dokázala Claudia najít a vydobýt si místo ve světě (i v tom čistě mužském jakožto válečná zpravodajka či autorka historických knih), avšak za vysokou cenu. Být sám sebou vždy něco stojí, a Claudia je přesně tou ženou, která by se nikdy nenechala uzavřít do soukolí společenských požadavků a konformity. Posluchačům se nutně nemusí jevit jako sympatický člověk, ale fascinující a silnou osobností bezpochyby je.
Claudiiny devíti a půl hodinové zpovědi se zhostila famózní Taťjana Medvecká, která si mě před čtyřmi lety naprosto získala audioknihou S elegancí ježka (ta je mimochodem tematicky i stylem vyprávění velmi podobná Měsíčnímu tygrovi, pokud byste po doposlechnutí toužili po další podmanivé, hluboké audioknize). Nedokážu si představit lepší volbu narátorky. Taťjana Medvecká dokáže podtrhnout a oživit přesně ty Claudiiny vlastnosti, které z ní dělají tak zajímavou postavu. Nadprůměrný intelekt, ve kterém občas zazní uštěpačnost i pohrdání méně nadanými jedinci, lítost i smíření nad minulostí, osobitý pohled, jistá sebestřednost a nepříjemná upřímnost hrdinky, tomu všemu umně Medvecká vdechla život.
Nechybí ani originální hudební podkres, který vás na konci každé nahrávky přenese k nahrávce další a nechá trpělivě doznít Claudiiny úvahy, pocity a střípky jejího vyprávění. Soundtrack Měsíčního tygra je melancholický a zadumaný, tedy přesně takový, jaký se skvěle hodí k přemýšlení nad vlastní minulostí na samotném konci všeho.
Audioknihy jako Měsíční tygr mám ve velké oblibě. Nemají sice napínavou nebo dokonce jednoznačnou zápletku, zato však jdou do hloubky s elegancí slov, která bych byla sotva s to najít, kdybych ten příběh vyprávěla já. Poskytnou vám prostor k reflexi, nechají vás, ať si to celé přeberete po svém, ať si v tom najdete, co potřebujete, a pokud jste trpěliví a ochotní naslouchat, poskytnou vám hluboký prožitek něčeho, co se jen těžko popisuje slovy. Víc takových! 🙂