Asi před půl rokem jsem poslouchala další z počinů oblíbeného švédského spisovatele Fredrika Backmana s názvem Medvědín, poplakávala u toho a po doposlouchání jsem si říkala, jak se asi obyvatelům městečka vedlo poté. Jako by mě Backman vyslyšel. V září 2018 se na pultech knihkupectví objevila jeho nová kniha My proti vám zároveň s audioknižním zpracováním pod taktovkou vydavatelství OneHotBook. Samozřejmě jsem sáhla po audioknize vyprávěné výborným Pavlem Soukupem a tady je recenze.
V My proti vám jde Backman ještě více do hloubky, pokud je to vůbec možné. Tentokrát nezůstáváme uzavření pouze v Medvědíně a mysli Medvědínských, ale zavítáme také do sousedního města Hed, do politiky a vůbec i za hranice možností tohoto zapomenutého městečka v lesích, které žije hokejem a snaží se znovu povstat po událostech z předchozího dílu.
Opět se setkáme s postavami, které jsme si oblíbili, kterým jsme fandili a které nás Backman naproti všem očekáváním nějakým způsobem přiměl mít rád. Jen si vzpomeňte na Oveho nebo Britt-Marie. Backman vám dovolí nahlédnout do duší i těch největších protivů nebo chuligánů a vy najednou zjistíte, že vám přirostli k srdci. Přesně to je jednou z největších Backmanových silných stránek jakožto spisovatele a toho si v My proti vám užijete také dostatečně. Právě postavy dělají z Backmanových příběhů něco výjimečného a připraví vám neskutečně silný emotivní zážitek z poslechu.
Tohle je příběh o násilí, nesmyslné řevnivosti mezi dvěma hokejovými kluby a jejich fanoušky, lásce k hokeji (která může v lidech vykřesat to nejlepší i to nejhorší), o pospolitosti, velkém přátelství a lásce, o přesudcích, touze ublížit, touze žít, touze hrát hokej a touze vydělat co nejvíc peněz. To vše se bije a střetává v neustálých konfliktech, ať už mezi jednotlivými postavami, skupinách jednotlivců, tak i tématicky v rámci celého příběhu. Backman tak vytváří celou mozaiku lidských osudů, které se navzájem prolínají a vytváří bohatou tapiserii, která morálně nepoučuje, ani nekáže, pouze ukazuje a nechává vás vytvořit si svůj vlastní názor. Nic a nikdo není černobílý a autor nikomu nestraní. Navazuje tak na temnější ladění a vážnější témata Medvědína a dále je rozvíjí.
Už jsem psala, že práce s postavami jsou Backmanových trumfem. Tady se však dostáváme k jeho slabší stránce, a tou je melodramatičnost a sentimentálnost. Někdy jako by se autor nechal unést a prostě to přepálí natolik, že máte pocit, že se obě městečka v zájemné rivalitě nakonec úplně vyvraždí. Samozřejmě tomu tak není, ale možná by byla výpovědní hodnota My proti vám o to větší, kdyby vám vše Backman nepředžvýkával dopředu a nevaroval vás, že teď se stane něco zlého. Při poslechu jsem opět poplakávala (jak jinak, Backman s lidskými emocemi prostě umí pěkně zamávat), ale zároveň jsem si říkala, že by mohl trochu ubrat. Ale co vám budu říkat, poslech jsem si tak jako tak pořádně užila, nechala se rozčilovat lidskou hloupostí, dojímat obětavostí přátelství, strhávat fanděním jednomu nebo druhému hokejovému klubu a prozkoumáváním lidských charakterů a vztahů.
Stejně jako v případě Medvědína se interpretace celé audioknihy My proti vám chopil můj oblíbenec Pavel Soukup, který se úkolu opět ujal s bravurou vynikajícího vypravěče. Dokonce se mu podařilo Backmanovo citové vyděračství (v dobrém i ve zlém) trochu krotit a naopak zdůraznit ty pasáže, které by jinak v porovnáním s těmi emotivními zapadly. Pavel Soukup Backmanovu dramatičtějšímu a vážnějšímu spisovatelskému já vyloženě sedí a já doufám, že se tahle dvojice nesetkala na audioknižním trhu naposledy.
O svém návratu do Medvědína herec v rozhovoru řekl: „Musím se přiznat, že jsem si pokračování Medvědína užíval. Jako bych se vrátil do malého švédského městečka, žijícího kultem hokeje, mezi staré známé. Mezi grázlíky i hrdiny, kteří ovšem někdy prošli překvapivou proměnou. Opět to není detektivka, ale jako detektivka se četla. A bude se, doufám, jako detektivka poslouchat. Opět jsem se vrátil do rodiny Anderssonových, k šestnáctiletým kamarádkám na život a na smrt Maye a Aně, a k jedné ze svých nejmilejších postav – hospodské Ramoně. S chutí jsem se pustil do četby, která mě někdy zmáhala silou emocí a situacemi, ze kterých se mi tajil dech. My proti vám zkrátka nezklamalo. Z nových postav mě nejvíc zaujal brankář Vidar. Psychopat z výchovného zařízení, se schopností nepustit ani gól a se schopností něžně se zamilovat. Tak trpce zamilovat, že přestane životní problémy řešit NÁSILÍM. Víc neprozradím. Připravil bych posluchače o překvapení a šok z toho, jaké události na ně v Medvědíně a Hedu čekají.“
Téměř patnáct hodin poslechu doprovází hudební podkres, který rozvíjí stejné motivy jako v předchozí audioknize. Mísí v sobě dramatičtější či temnější podtóny s motivy, které nejspíš nejvíc ocení hokejoví fandové.
Už teď se těším, s čím přijde Backman příště. Je nesmírně zajímavé sledovat jeho vývoj jakožto spisovatele od odlehčenějších příběhů k těm poněkud vážnějším a podivovat se nad tím, kolik myšlenek a mouder o lidské duši nám ještě dokáže předat. My proti vám je rozhodně audiokniha, kterou by si fanoušci Backmana, audioknih nebo hokeje (anebo všeho naráz) neměli nechat ujít. 🙂
A co vy? Poslouchali jste? Četli jste?