Neil Gaiman je jeden z mých nejoblíbenějších součastných autorů a myslím, že nepřeháním, když prohlásím, že bych si od něj přečetla úplně cokoliv, včetně třeba nákupního seznamu. 🙂 Právě jsem dočetla jeho opus Američtí bohové, když vydavatelství OneHotBook nečekaně vydalo audioknižní verzi jeho nejnovější knihy přeložené do češtiny s názvem Severská mytologie. Jak se tedy audiokniha povedla?
Ať už je to jeho vynikající komiksová série Sandman, romány Američtí bohové, Anansiho chlapci nebo Oceán na konci uličky, vždy pod povrchem některého z Gaimanových příběhů číhá nějaký ten mýtus nebo vliv mytologie různých kultur. Myslím, že právě to dělá z Neila Gaimana toho správného člověka pro převyprávení mýtů a příblížení severské mytologie modernímu publiku. A přesně to vám Severská mytologie nabízí – severské mytologické příběhy v hlavní roli s Ódinem, Lokim, Thorem a dalšími bohy ze severského panteonu, podané nezaměnitelným Gaimanovým stylem, který vás nenechá na pochybách, proč je autor tolik fascinovaný mytologií.
Severská mytologie je sbírkou šestnácti příběhů, které vás vezmou na podivuhodnou cestu od počátků věků až po konečné zúčtování a konec světa, kdy nastane Ragnarok. Budete se smát, obdivovat se zvláštní fantazii severského lidu, pochopíte odkazy v popkultuře, které vám doposud unikaly (vážně, Američtí bohové dávají o dost větší smysl, když jsem se obeznámila s činy Ódina, Lokiho a Thora a jejich osudy) a také vás zamrazí z neúprosnosti a krutosti života na severu. Setkáte se s bohy i obyčejnými lidmi, s obry a skřítky, obrovskými vlky a hady a dalšími postavami, které vytváří spleť příhod a historek. Mocný Ódin, udatný Thor a lstivý Loki vám prostě musejí přirůst k srdci, na druhou stranu však někdy musíte kroutit hlavou nad jejich eskapádami. Překvapí vás, že udatný Ódin se nechá zlákat svou marnivostí, udatný Thor občas nechá jednat pudy před rozumem a lstivému Lokimu přece jen na někom záleží. Tenhle svět zkrátka není černobílý, právě naopak je báječně barvitý a bohatý a toulat se po něm spolu s Gaimanem je skvělý zážitek. A nad tím vším se vždy snáší stín Ragnaroku, soudného dne.
Gaiman severské mýty nevypráví nijak poeticky či vznosně, jak byste možná čekali, ale naopak po svém způsobu jde přímo k jejich jádru a srdci. Drsné i vtipné mýty podává jednoduchou formou, která nemá ani gram navíc, a nechává tak smýšlení severských národů vyznít v celé jejich podivnosti, drsnosti, vtipnosti i kráse. Někomu mohou příběhy připadat až příliš strohé, já si ale při poslechu uvědomila, že mýty tu nikdy nebyly od toho, aby někoho oslňovaly stylistickou dovedností vypravěče, ale aby pomohly lidem hledat odpovědi na otázky, které si lidstvo nikdy nepřestane klást, jakkoli vyspělá je naše civilizace: Kdo jsme? Proč tu jsme? Jak jsme se tu vzali? A jak to všechno okolo nás vzniklo?
Sám autor o svém zpracování severských mýtů prohlásil: „To je radost z mýtů. Zábava nastává, když je vyprávíte sami – což je něco, co vám vřele doporučuji. A pak jednoho temného, mrazivého zimního večera nebo o letní noci, kdy slunce ne a ne zapadnout, vyprávějte svým přátelům, co se stalo, když Tórovi ukradli kladivo, nebo jak Ódin získal pro bohy básnickou medovinu…“
Do ucha vám severské mýty bude vyprávět Pavel Soukup, pro kterého je tato audiokniha už čtvrtou spoluprácí s OneHotBook. Podílel se na hororové klasice TO (mimochodem zaslouženě audioknize roku 2017), fantasy Píseň krve a také „backmanovce“ Medvědín. I v Severských mýtech se ukázal jako výborný vypravěč, který si s Gaimanovým jednoduchým stylem poradil a ještě ho vyšperkoval procítěným projevem podtrhujícím jak pasáže vtipné, hravé, tak i ty drsné a kruté. A z jeho podání Ragnaroku vás jaksepatří zamrazí. Tak trochu jako by vám četl pohádku na dobrou noc, ve které se v jedné vtipné epizodce chlapácký Thor převleče za ženu a ve druhé Loki umírá tou nejkrutější smrtí, jakou si dovedete představit.
Nesmí chybět ani hudební podkres audioknihy, který nechává v posluchači doznít dojmy z právě vyslechnutého mýtického příběhu. Poetické pasáže hrané jemně na harfu se střídají s dramatičtějšími pasážemi doprovázenými hlubokým duněním rohu. A nepřetržité tikání vám dává na srozuměnou, stejně jako hrdinům velkých severských příběhů, že Ragnarok se nevyhnutelně blíží.
I na grafické úpravě Severské mytologie jde vidět obvyklá pečlivost, kterou OneHotBook svým kouskům věnuje. Atmosferickou obálku s Thorovým kladivem Mjöllni doplňuje i parádně vyvedený potisk na cédéčku. No prostě pokud jste fanoušek Gaimana, mýtů a audioknih, pak není co řešit. Nedočkáte se sice původního Gaimana, zato však vám mistr britské fantastické literatury poodhalí inspirační pramen svých vlastních příběhů.
PS. Děkuji OneHotBook za první „gaimanovku“ a doufám, že se dočkáme i jiných „gaimanovek“ v audioknižním zpracování. 🙂