Dívka, která balancuje na provaze

Pamatujete si na Dívku, která spadla z nebe? Když jsme o Marian Sutrové slyšeli naposledy, odvádělo ji gestapo kdovíkam a její příběh v nás zanechal mnoho emocí a nezodpovězených otázek. Proto jsem Provazochodkyni, pokračování románu Simona Mawera, tak netrpělivě vyhlížela. Jak tedy Marianiny osudy pokračují? Dozvíte se v recenzi. 🙂

Simon Mawer nám v Dívce, která spadla z nebe představil mladou a naivní Marian Sutrovou, která se díky svému napůl francouzskému a napůl anglickému původu stala ideální kandidátkou pro špionážní práci v srdci válečné Francie. Závěr příběhu mnohým vyrazil dech, zvláště když autor tak precizně a s pomalou důsledností své vyprávění k tomuto bodu směřoval. Možná proto se mě Marianiny osudy dotkly natolik, že mi i několik týdnů po doposlouchání audioknihy nedaly spát otázky, na které mi odpověď mohla poskytnout právě Provazochodkyně. 

Bez váhání jsem se rozhodla počkat si na audioknižní verzi románu a mé oblíbené nakladatelství OneHotBook (jako by to tušilo) mi ji nadělilo pod stromeček.Provazochodkyni zastihneme Marian vracející se v roce 1945 domů poté, co jako jedna z mála lidí pracujících pro odboj přežila kruté vyslýchání a hrůzy koncentračního tábora. Dříve naivní a lehkovážná, dnes poznamenaná a tápající Marian hledá své místo v poválečném světě, který jí připadá cizí a absurdní. 

Zajímavé je, že to, co se s Marian dělo po zatčení gestapem, se dozvídáme jen v náznacích. Mawerův román se naproti tomu soustředí spíše na následky těchto hrůzných zážitků a to, co Marian mohla prožívat, nechává autor na fantazii posluchače či čtenáře, což vše ještě umocňuje. 

Marianiny osudy sledujeme ihned po skončení věznění po několik následujících let až do doby, kdy se zaplétá do osidel studené války a nejistoty, ve které tenkrát svět ve stínu hrozby vodíkové bomby setrvával. Její působení v tajné organizaci se ale stává osobní, osobnější, než by se líbilo lidem, kteří v pozadí tahají za nitky. A tak Marian musí znovu bojovat o život, tentokrát nejen ve smyslu existenciálním, ale také metaforickém, kdy opět hledá smysl ve světě, který se stává čím dál absurdnějším. To vše nahlížíme očima mladého muže, pro kterého v pubertálním poblouznění i později v dospělosti představuje Marian hrdinku, až téměř dokonalou ženu.

Stějně jako v Dívce, která spadla z nebe se role Marian zhostila výborná Lucie Pernetová, která navázala na svůj skvělý výkon v předchozí audioknize. Lucie Pernetová se pro mě stala Marian, což vypovídá o kvalitách její interpretace. Bez problémů zvládla obrovský posun ve vývoji hrdinky, když z naivity v Provazochodkyni nezbylo vůbec nic, právě naopak. Marian je již zralou ženou, která se však se svými démony ještě musí poprat. 

Oproti Dívce, která spadla z nebe je však Provazochodkyně dvouhlasou audioknihou. K Lucii Pernetové se připojil herec Marek Holý, který se ujal pasáží vyprávěných z pohledu Sama, mladého Marianina obdivovatele, který jako nezkušený dospívající mladík vnímá Marian jako svou životní lásku, za jejím konáním však tuší hluboké jizvy a vnitřní boj. I Marek Holý byl výbornou volbou. 

[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/292959915″ params=“color=ec0515&show_artwork=false“ width=“100%“ height=“166″ iframe=“true“ /]

Na druhou stranu mě zmátlo, kdo je vlastně vypravěčem příběhu. Je to Sam, kterého však slyšíme promlouvat méně než Marian, nebo je to neznámý vypravěč, jehož slova si mezi sebou rozdělili Pernetová a Holý podle toho, koho úhel pohledu v danou chvíli převažuje? Větší smysl by mi dávalo, kdyby celý Marianin příběh vyprávěl Sam v podání Marka Holého nebo pouze Marian v podání Lucie Pernetové.

Audioknihu doprovází atmosférické hudební melodie, ve kterých převažují typicky francouzské tóny harmoniky. Někdy jsou dynamické, jindy nostalgické a pak zase mrazivé, takže jsou jakousi tečkou za každou kapitolou. 

Pokud vás stejně jako mě zajímá, jak Marianin příběh pokračuje po dramatickém závěru předchozího románu, určitě si Provazochodkyni nenechte ujít. Dostane se vám nejen mrazivého vylíčení poválečného paranoidního světa, jehož existenci hrozí ukončit vodíková bomba, ale také poutavý popis vnitřního rozpolcení ženy, kterou všichni považují za hrdinku, ona sama však ví, že pouze dělala to, v co věřila, že je správné. 

P.S. Děkuji OneHotBook za to, že jsem si mohla doplnit chybějící střípky Marianina příběhu. 🙂

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.