Je libo elektrickou ovečku?

Blade Runner je mezi fanoušky sci-fi (a nejen mezi nimi) legendou, především díky kultovnímu filmovému zpracování z roku 1982 od režiséra Ridleyho Scotta s Harrisonem Fordem v hlavní roli. Vždy je ale zajímavé vrátit se ke kořenům k předloze, kterou je v tomto případě povídka Sní androidi o elektrických ovečkách od držitele prestižní žánrové ceny Hugo Philipa K. Dicka. Díky nakladatelství OneHotBook si tenhle příběh můžete pustit i do uší. 🙂

Sní androidi o elektrických ovečkách neboli Blade Runner vás zavede do bezútěšného světa budoucnosti, ve kterém jaderná válka zabila mnoho lidí i témař veškerou faunu a udělala ze Země téměř neobyvatelné místo. Část lidstva emigrovala na Mars, část ale stále zůstává na Zemi spolu s androidy a umělými i vzácnými a neskutečně drahými zvířaty. Vlastnit zvíře znamená jistou prestiž i potěšení a i hlavní hrdina Rick Deckard jedno takové má, elektrickou ovci. 

V budoucím světě se však nevyrábí pouze zvířata, ale také androidi, umělí lidé, kteří jsou s každým dalším modelem až nebezpečně podobní těm skutečným. Je čím dál těžší odlišit, kdo je z masa a kostí a koho tvoří obvody. Jediným vodítkem je schopnost empatie, citu, který naznačuje nepatrné pohnutí ručičky na měřicím přístroji. Rick Deckard je nájemným lovcem těchto replikantů, sluhů, kteří uprchli z Marsu a snaží se na Zemi žít svobodný život, a na začátku příběhu se pouští do nebezpečného úkolu – poslat na odpočinek šest nových typů Nexus 6, které jsou jen stěží rozeznatelné od lidí.

 

Philip K. Dick ve svém mistrovském díle vznáší zajímavé otázky k zamyšlení, čímž skvěle využil doménu sci-fi literatury, která umožňuje prozkoumat možné i nemožné opravdu do hloubky. Sní androidi o elektrických ovečkách? Co je lidské a co ještě není? Kde je hranice mezi člověkem a androidem, která se tenčí čím dál víc? Kdy už je vražda androida rovná vraždě člověka? Je umělý život méněcenný a podřadný? A kdo má právo o tom rozhodovat? Tyto otázky naznačují, že Blade Runner je spíše filozofické povahy, přesto však děj plyne kupředu s poctivě budovanou atmosférou, která trpělivě graduje až do napínavého závěru. 

Blade Runner je jednou z těch audioknih, které by bylo škoda minout. Pro někoho mohou být příběhy s nálepkou „klasika žánru“ či „kultovní“ poněkud těžce stravitelným čtením, v audioknižní formě ale získávají ještě ten vypravěčský aspekt, který je obohatí a čtenářsky zpřístupní. I to je případ této audioknihy. Je to jeden z nejkratších kousků od nakladatelství OneHotBook – se stopáží 7 hodin se jedná o výbornou jednohubku. 

Interpretace se zhostil skvělý Martin Myšička, který si s příběhem dokázal opravdu mistrovsky pohrát a dodat mu přesně to správné tempo, aby vygradoval a nenechal vás audioknihu odložit. Musím také vyzdvihnout jeho práci s hlasy jednotlivých postav, které mezi sebou bez problémů rozlišíte, a ještě si budete užívat komediálních vstupů kámoše Bustera a Isidorova koktání. 

[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/292236667″ params=“color=ec0515&show_artwork=false“ width=“100%“ height=“166″ iframe=“true“ /]

Kapitoly povídky doprovází také hudební podkres, který neruší, naopak tvoří zajímavý předěl mezi částmi vyprávění – nechá posluchače vydechnout nebo naopak netrpělivě čekat, co se bude dít dál. 

Blade Runner neboli Sní androidi o elektrických ovečkách? je audiokniha, která rozhodně stojí za pozornost a neměla by uniknout nejen fanouškům sci-fi žánru. Jsem ráda, že jsem si konečně k Philipu K. Dickovi našla cestu, a kdo ví, možná tahle audiokniha otevře obzory i vám. 

P.S. Děkuji za audioknihu k recenzi nakladatelství OneHotBook. 🙂

 

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.