Jméno Donny Tartt u nás tak známé není, tedy alespoň ani zdaleka ne tolik jako v její rodné Americe a zejména v univerzitních kruzích, kde má román Tajná historie mezi studenty tak trochu kultovní pověst. V češtině vyšly tři z románů Donny Tartt, mimo jiné i Pulitzerovou cenou ověnčený Stehlík, a nyní si nově můžete pustit do uší výše jmenovanou Tajnou historii od audioknižního vydavatelství OneHotBook. Jak se audiokniha povedla, se dozvíte v recenzi.
V Tajné historii si Donna Tartt pokládá podobné otázky jako Dostojevski: Je rozumně uvažující a vzdělaný člověk schopný spáchat vraždu? Co ho k tomu může dohnat? A má na to právo, když si svůj čin odůvodní? Místo Raskolnikova tu však máme vysokoškolských studentů rovnou pět. Studují na jedné z amerických univerzit v elitní uzavřené skupince klasickou řečtinu a vše vypadá idylicky, dokud náš vypravěč Richard nezačne postupně odhalovat to, co před ním ostatní zamlčeli. A ano, povede to k vraždě a možná i ještě dál.
Donna Tartt se v Tajné historii noří do tajů smýšlení řeckých myslitelů a první polovina audioknihy, kdy s ní posluchače seznamuje, si v ničem nezadá s napínavými thrillery. Spolu s Richardem, naším vypravěčem, který se před svými bohatými spolužáky snaží zatajit svůj chudý původ, postupně poznáváme Henryho, Bunnyho, Camillu i Francise a tušíme, že pod povrchem intelektuálního přátelství se skrývá něco nekalého. Richard vám během vyprávění navíc neustále naznačuje, že se vše brzy nevyhnutelně zvrtne a udržuje vás tak v napětí. V druhé polovině už se Richard a jeho přátelé jen řítí ve vychýlené trajektorii a snaží se za každou cenu zmírnit dopad. V tomhle ohledu musím Donně Tartt složit poklonu, protože udržet čtenářovu / posluchačovu pozornost a ještě ho nutit otáčet stránky / pustit si další a další kapitolu v takto intelektuálně laděném příběhu rozhodně není snadné.
Samotnou mě překvapilo, jak mě Tajná historie pohltila a těch dvacet dva hodin poslechu jsem si vychutnala až s hedonistickým potěšením. 🙂 Tato audiokniha ale určitě není pro každého a ocení ji zejména ti, kteří rádi nechávají vyprávění plynout a vyžívají se spíše v pomalém odhalování sousledností, emocí, následků i souvislostí či důkladném zkoumání témat jako elitářství amerických univerzit, vraždy jakožto nevyhnutelného a čistě pragmatického činu, rozmanité podoby a hranice přátelství a lásky, chladný kalkul, touha po požitkářství a pídění se po onom bájném “víc”, kterého staří Řekové údajně dosahovali během divokých a nespoutaných rituálů odpoutání se od sebe sama.
Tajná historie je jednohlasou audioknihou, kterou si celou na svá bedra naložil herec Daniel Bambas, a nutno říct, že to dvacetidvouhodinové břemeno nesl s nebývalou lehkostí. Ačkoli ho od vypravěče Richarda dělí pár let, jeho hlasový projev zpočátku působí dostatečně mladistvě až nevyzrále, tedy přesně tak, jak byste od vyjukaného mladého studenta, který poprvé opustí rodnou Kalifornii a vyrazí studovat do Vermontu, čekali. A jak vyprávění pokračuje a události se přiostřují, Bambasovi se podařilo ztrátu Richardova idealismu a naivity reflektovat jen pomocí hlasu. OneHotBook si opět dal s výběrem interpreta práci a na výsledném dojmu z audioknihy je to znát.
Pokud byste se rádi o vzniku této audioknihy dozvěděli víc, doporučuji zkouknout reportáž České televize.
Atmosféru děje Tajné historie dokresluje také originální “soundtrack”, který doprovází jednotlivé předěly a kapitoly a zazní v něm jen minimalistické tóny klavíru. Melodie se zprvu nesou v intelektuálním duchu a postupně temní a stávají se vážnějšími, většinou jsou však variacemi na jednu a tutéž skladbu, čímž evokuje naši skupinu vysokoškolských přátel, které spojuje a rozděluje vražda, od které není úniku.
Tajná historie pro mě byla poslechem intenzivním až podmanivým, a i když možná v druhé polovině trochu ztrácela dech, stále ji bez váhání řadím k jedné ze svých top audioknih tohoto roku. Jsem zvědavá, jestli se toho na poli audioknih od Donny Tartt dočkáme více. Doufám že ano. Třeba Stehlíka čeká nová filmová adaptace, tak proč to nevzít rovnou i s audioknihou? 🙂