Sassenach mezi Skoty

Cizinka neboli Outlander. Samozřejmě jsem o téhle knižní sérii a později i veleúspěšném seriálu od stanice Starz už slyšela. Nikdy jsem jí ale nevěnovala pozornost, protože mě odrazovalo označení „červená knihovna“. Někdy dokážu být příšerně zaujatá. Když ale vydavatelství OneHotBook pustilo na trh audioknižní zpracování prvního dílu s názvem Cizinka, rozhodla jsem se tomuhle dílu od Diany Gabaldon dát šanci. A teď jsem chycená. Více v recenzi.

Cizinka mě vzala „útokem“ zcela nepřipravenou na to, co přijde. Čekala jsem příběh plný milostného vzdychání, tlachání o šatech a špercích a naivní dobrodružství zasazené v historických reáliích Skotska 18. století. Pravda, některé pasáže se tomu blížily, ale mile mě zaskočily historické reálie, krutost i romantika tehdejší doby, návykovost děje a velice zajímavý sci-fi motiv cestování časem. To všechno tvoří dohromady výbušnou kombinaci, která mě chytla do pasti. Audioknihu jsem zhltla jako malinu, zároveň začala sledovat i seriál s vynikajícími Caitrionou Balfe a Samem Heughanem v rolích Claire a Jamieho a celé tři série zhlédla během pár dní. Momentálně běží čtvrtá série podle knihy Bubny podzimu a já netrpělivě vyhlížím novou epizodu.

Ale zpátky na začátek. Cizinka nás zavede do doby těsně po skončení druhé světové války. Claire Randallová během válečného šílenství pracovala jako zdravotní sestra a po pětiletém odloučení se vydává se svým mužem Frankem do Skotska na druhé líbanky, aby se znovu sblížili a poznali. Při návštěvě pověstmi opředeného kamenného kruhu Craigh na Dun se Claire dotkne jednoho z menhirů a ocitne se na skotské vysočině téměř o dvě stě let zpět. V roce 1743 ještě ve Skotsku vládne klanový systém, schyluje se však k osudovému jakobitskému povstání a bitvě u Cullodenu, které tento způsob života mají navždy ukončit. Claire se ocitá přímo ve středu intrik horalů a zemanů, kteří ji podezřívají ze špionáže. Jako Angličanka ve Skotsku je pouhou sassenach, cizinkou, jedním z nepřátel. Zatímco se zoufale snaží dostat zpět do své doby k Frankovi, postupně proniká do tolik rozdílného života, stává se léčitelkou a sbližuje se s mladým Skotem Jamiem Fraserem. Nakonec se bude muset rozhodnout, kam patří, protože život v dvacátém a osmnáctém století je naprosto neslučitelný.

Knižní Cizinka je pořádný špalek o nějakých šest set šedesáti stranách a i v audioknižní verzi vás čeká téměř dvacet pět hodin poslechu. Příběh Cizinky je spletitý, plný nečekaných zvratů a osudových rozhodnutí. Zavede vás do světa plného špíny, nebezpečí, mocenských intrik, ale také věrnosti, romantiky a bratrství. Nejvíce jsem si užívala právě onen aspekt cestování v čase – všudypřítomný kontrast světa tehdy a světa dnes, budoucnosti a minulosti, otázky, kdo Claire vlastně je, co chce a kam patří.

A ano, tahle série se neskloňuje s červenou knihovnou jen tak pro nic za nic. Je tu romantika, láska, milostné souznění i trápení, milostné scény i rozhovory, intimita. Já si upřímně na nějaké vzdychání a sentimentalitu nepotrpím, ale s výjimkou několika scén se Cizinka dá chápat i jako hutný historický příběh se sci-fi kořením, což mi dokonale vyhovovalo. A na to, jak velkou romantiku jsem očekávala, mě „příjemně“ překvapilo, jak moc nás Diana Gabaldon nešetří a nevyhýbá se neuvěřitelné krutosti, jakou jsou lidé na sobě schopní páchat. Víc prozrazovat nebudu, snad jen že postava Black Jacka Randalla patří k nejpoutavějším záporákům, s jakými jsem se kdy setkala. Je tu důvod, proč Cizinku nečtou pouze ženy, i když Cizinka je nepokrytě milostným příběhem.

Cizinka je vyprávěná z pohledu Claire, rázné a emancipované mladé ženy. Rozhodně není žádné roztomilé poupátko, které si nechá něco líbit. Zažila hrůzy druhé světové války, nezalekne se ani hordy skotských barbarů a dokáže klít jako námořník. Taková postava vyžaduje interpretku, která se také jen tak něčeho nezalekne a zvládne všechny škály emocí, které si jen dokážete představit. A přesně takovou neohroženou vypravěčkou je Jitka Ježková, jež si OneHotBook pro tuto roli vybralo. Nezaskočí ji ani do detailu vylíčené milostné pasáže, válečná vřava, ani krutost mučení. Pracuje zkušeně s emocemi i proměnlivým tempem textu, který dokáže skočit z uvolněného rozhovoru mezi dvěma lidmi do vyhrocené dramatické scény během vteřiny. Zvládá hravě přeskakovat mezi jednotlivými promluvami postav a efektivně je pro posluchače odlišovat. Netřeba psát, že byla Jitka Ježková výbornou volbou pro vyprávění Claire. Upřímně, já bych před podobnou nabídkou utekla s křikem. 🙂

Kromě toho musela interpretka také nastudovat více než jen samotný text, jak sama sdělila v rozhovoru: „Musela jsem se pořád zastavovat a znovu si připomínat správnou výslovnost – jsou to slova, která jsem slyšela poprvé v životě, takže jsem si je nebyla schopná zapamatovat. Na názvy různých jezer, na všechny ty ,brochy‘, jsem se musela třeba dvacetkrát kouknout, než jsem si je zafixovala. Ale patří to k tomu, což respektuji, a snažila jsem se vyslovovat co nejlépe.“

Audioknihu také provází epicky laděné hudební podkresy jednotlivých kapitol, které čerpají inspiraci z nezkrotné skotské vysočiny. Zaslechnete v nich skotské dudy, dunění vojenského bubnu s akustickou kytarou a mandolínou. Jen je škoda, že melodie nebyly o něco výraznější, skotská historie a kulturní tradice si o to přímo žádá.

Tak jako tak, Cizinka se může snadno stát velmi návykovou, čehož jsem jasným důkazem. Pokud už jste na to přišli dávno přede mnou a máte všechny knihy ze série přečtené a všechny epizody ze seriálu zhlédnuté, určitě si nezapomeňte pustit Cizinku i do uší. Aspoň vám to příjemně zkrátí čekání na další díl. Já jdu udělat to samé.

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.