Víte, kdo byl Eduard Ingriš? Vsadím se, že naprosté většině Čechů tohle jméno není vůbec povědomé, a je to ohromná škoda. I já netušila, o koho se jedná, ale díky audioknize Plavby „sebevrahů“ z pera Miroslava Náplavy jsem měla možnost se s tímhle neskutečně renesančním člověkem – dobrodruhem seznámit. Stojí audiokniha za poslech? Dozvíte se v recenzi.
Život je plný náhod. Nebo možná ne. Jen pár dní poté, co jsem zhlédla film Kon Tiki o slavné 101-denní plavbě norského dobrodruha Thora Heyerdahla na voru z jižní Ameriky do Polynésie, vydalo OneHotBook audioknihu Plavby „sebevrahů“. Stejně jsem nemohla Heyerdahla dostat z hlavy, tak jsem se hned pustila do poslechu. O audioknize jsem věděla jen to, že dokumentuje podobné dobrodružné výpravy na vorech inspirované Heyerdahlovými teoriemi o osídlení Tichomoří nikoli z Asie, ale z jižní Ameriky. Párkrát jsem také ve spojitosti s audioknihou zaslechla nicneříkající jméno Eduard Ingriš a netušila jsem, že se už brzy seznámím s jedním z největších českých borců.
Doufám, že Miroslav Náplava ve své knize Plavby „sebevrahů“ a nyní i jejím audioknižním zpracování napraví ten nepochopitelný fakt, že Eduarda Ingriše u nás zná jen málokdo. Přitom toho tenhle člověk dokázal tolik. Byl to hudebník, tramp, dirigent a skladatel, mimo jiné autor mnohých milovaných skladeb (jednou z nich je i Teskně hučí Niagára), velký dobrodruh, který se po vzoru svého přítele Heyerdahla plavil na voru Kantuta II., přátelil se s Ernestem Hemingwayem, pracoval jako filmař a v Peru se dostal do učebnic.
Během čtyř a půl hodinového poslechu Plavby „sebevrahů“ vás Miroslav Náplava vezme na dobrodružnou pouť životem Eduarda Ingriše, při které ho budete moci poznat jako hudebníka, filmaře a dobrodruha, který žil svůj život více než naplno (svědčí o tom mimo jiné i fakt, že byl Ingriš hned několikrát považován za mrtvého, aby se vzápětí někde vynořil na veřejnosti a polekal své nic netušící přátele). Dozvíte se také, jak to bylo s následníky Heyerdahla, mezi něž patřil i Ingriš a zda se teorie o osídlení Tichomoří podařilo těmito „sebevražednými“ nebezpečnými plavbami na vorech prokázat.
Audiokniha je zkrátka jednou dobrodružnou výpravou, díky níž sami zatoužíte po dálkách, objevování a pohupování na vlnách na voru z balsového dřeva, který drží pohromadě pár provazů. Doprovázet vás bude osobnost Eduarda Ingriše, se kterým byste rádi ztroskotali i na pustém ostrově, a dojde také na další velké cestovatele jako Thor Heyerdahl nebo slavné duo Hanzelka a Zikmund.
Role vypravěče Plavby „sebevrahů“ se zhostil Vasil Fridrich, ke kterému se připojili také Pavel Soukup promlouvající hlasem Thora Heyerdahla a Miloň Čepelka, který si vystřihl Eduarda Ingriše (stejně jako v životopisném filmu Ingriš! Eduard Ingriš v režii Petra Horkého). Trojice interpretů se báječně doplňuje a společně vytváří vzpomínku na Ingriše jakožto neskutečného renesančního člověka s velkým srdcem, který by neměl být zapomenut, rozhodně ne ve své rodné zemi.
Dobrodružnou atmosféru audioknihy ještě umocňuje hudba složená samotným Ingrišem. Zazní kultovní Teskně hučí Niagára nazpívaná týmem OneHotBook i další Ingrišovy milované skladby, při čemž se samozřejmě také dozvíte příběh vzniku samotných písní.
OneHotBook zkrátka mysleli na všechno, a pokud ve vás dřímá touha po dobrodružství a dálkách, pak jsou Plavby „sebevrahů“ to pravé pro vás. Já si poslech neskutečně užila a pro jednou nechala beletrii beletrií a dozvěděla se něco o člověku, kterého bych velmi ráda poznala osobně a popovídala si s ním třeba u trampského táboráku s kytarou.