Poslední království očima Uhtreda

O Británii 9. století koluje spoustu mýtů a mylných představ (tak třeba Vikingové sami sebe nikdy nenazývali Vikingy a nenosili přilbice s rohy). Naštěstí ale existují takové knihy jako Poslední království od britského spisovatele Bernarda Cornwella, aby nás vyvedly z omylu a formou poutavého příběhu nás nechaly zažít si tehdejší reálie na vlastní kůži. Já si Poslední království pustila do uší jako audioknihu, kterou vydalo audioknižní vydavatelství OneHotBook v podání Vasila Fridricha. Jak se audiokniha líbila? Více v recenzi. 🙂

Poslední království mě zaujalo hned z několika důvodů. Nejdříve jsem slyšela o seriálovém zpracování od BBC, které je přirovnávané ke Hře o trůny (jen bez magie a dalších fantasy prvků) a velice úspěšné, ačkoli se o něm nemluví ani zdaleka tak často, jak by si zasloužilo. Navíc jako někdo, kdo se živí tím, že učí angličtinu, také vím povážlivě málo o rané historii Anglie. Říká se, že je to historie plná nájezdů a přebírání mnoha různých vnějších vlivů. Poslední království pojednává právě o jednom z nich – o vpádu Dánů do Británie a velkých bitvách o budoucí podobu národa. Zrovna když jsem se chtěla pustit do sledování seriálu, OneHotBook vydalo audioknižní zpracování románové předlohy z pera Bernarda Cornwella. Jelikož jako nenapravitelný knihomol zastávám názor, že kniha je v naprosté většině případů lepší než film či seriál, sáhla jsem hned po audioknize a pustila se do poslechu. A Poslední království mě velice mile překvapilo.

Celý příběh sledujeme očima Uhtreda z Bebbanburgu, který se ještě jako dítě stal svědkem vpádu krvelačných Dánů do Británie s cílem zabrat si celou zemi pro sebe. Po smrti svého bratra i otce však Uhtred padne do zajetí nikoho jiného než právě vraha své rodiny, hraběte Ragnara Neohroženého, který se mu však navzdory očekáváním stane více otcem, než kdy byl jeho skutečný otec. Malý Uhtred tak vyrůstá mezi nepřáteli, učí se vikingskému způsobu života a dospívá v muže, aniž by věděl, kým vlastně je a kam patří. Nejprve bojuje na straně Dánů, později však vstoupí do služeb britského krále Alfreda Velikého, který jako jediný ještě nepodlehl drtivému náporu nájezdníků ze severu. Podaří se mu porazit Dány v dosud největší bitvě, ubránit poslední britské království a obstát v hradbě štítů?

Historické romány někdy mohou být docela suchopárné či zbytečně rozmáchlé či hnidopišské, Poslední království ale naštěstí není ani jedno z toho. Překvapilo mě, jak svižně Bernard Cornwell vypráví a jak se děj valí kupředu jako roj rozzuřených Dánů. Skoro vás ani nenechá vydechnout a staví před Uhtreda jeden zvrat za druhým, jednu bitvu za druhou, jedno dilema za druhým. Děj plyne, úplně vás pohltí, a vy se tak dozvídáte, jak se žilo předkům anglického národa v 9. století, kdy se museli o svou zemi bít s lítými bojovníky ze severu. Myslím, že právě takto by se měl učit dějepis na školách. Nikoli zíráním do učebnic, ale příběhy, protože právě ty mají tu moc vás umístit přímo do vřavy bitvy, k jídelnímu stolu s Alfredem Velikým či do tábora plného drsných Dánů. Jedno je jisté, dozvíte se toho mnohem víc než z učebnic a jen tak snadno to nezapomenete.

Poslední království je vlastně příběhem nejen Uhtredovým, který se stává mužem a vydává se na cestu svého osudu, ale také významného panovníka Alfreda Velikého, který byl skutečně zajímavou osobností (v době děje však ještě „Velikým“ není, musí si tohle přízvisko zasloužit). Křesťanství se tu střetává s pohanskou vírou Dánů, Bůh s celým panteonem severských bohů v čele s Ódinem a Thorem, vikingové s Alfredovými vojsky. Bernard Cornwell ví, o čem píše a umí to podat poutavým způsobem. K příběhu připojil i doslov s historickým dodatkem, který jeho vyprávění dodává nový rozměr. Nejenže čerpal přímo z pramenů sepsaných v době zasazení děje, ale také pár slovy rozpráší pár mýtů o vikinzích, které jsem do té doby považovala za samozřejmou věc, a prozradí vám, které postavy Posledního království jsou smyšlené (těch je překvapivě málo) a které naopak skutečně v 9. století žily, bojovaly a měnily tvář země.

A pokud se vám závěr Posledního království bude zdát trochu useknutý či příliš otevřený, vězte, že je prvním románem ságy nazvané Saské kroniky, která čítá neuvěřitelných třináct dílů, z nichž do češtiny bylo zatím přeloženo dvanáct z nich. Jsem zvědavá, zda se vydavatelství OneHotBook pustí i do dalších dílů a vydá třeba někdy v budoucnu celou sérii nebo alespoň její část audioknižně.

Posledním královstvím vás svým hlasem provede skvělý Vasil Fridrich, který má hlas válečníka a s ničím si nezadá s drsnými Dány. Pár válečných pokřiků od něj během poslechu uslyšíte a nejspíš vás z nich bude tuhnout krev v žilách. Zabarvení jeho hlasu se zkrátka k příběhu plného bitevní vřavy hodí dokonale, sednou mu ale i pasáže filozofičtějšího či poklidnějšího rázu. Za mě velký palec nahoru. 🙂

Nechybí ani tradiční hudební podkres, který slouží jako předěl mezi kapitolami a umocnění atmosféry děje i ducha doby. Je kombinací zvukových efektů bitvy a melodií jako z nějakého historického výpravného filmu, takže značka ideál pro žánr historického románu.

Cornwellova románová série Saské kroniky Posledním královstvím začíná, ale ani zdaleka nekončí. Nechme se tedy překvapit, zda nás OneHotBook vezme do boje proti vikingským válečníkům někdy v budoucnu znovu. Já bych si říct dala. 🙂

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.