Stephen King sem tam rád opustí svůj milovaný horor a zabrousí i do jiných žánrových vod. Tentokrát si vybral žánr věru nečekaný – pohádku. Audioknižní vydavatelství OneHotBook na konci loňského roku vydalo další z jeho knih s příznačným názvem Pohádka a vy se tak můžete nechat od mistrného vypravěče zavést do světa princů, pokladů, zloduchů a kouzel. Nenechte se ale mýlit, tuhle Pohádku napsal král hororu, takže nás žádná Disneyovka nečeká. Nebo ano? Více v recenzi na audioknihu. 🙂
Když se Stephen King rozhodne napsat Pohádku, můžete si být jistí, že se do toho pustí po svém. Do říše kouzel se tedy nevydáme hned, tenhle příběh začíná v nám známém světě 21. století u obyčejného sedmnáctiletého kluka jménem Charlie Reade. Na první pohled je náš hrdina bezstarostný, školou povinný pohledný mladík, život mu však v útlém věku přichystal nemalé výzvy. Charlie v dětství přišel o milovanou mámu a poté byl nucen postarat se o truchlícího tátu, který žal tišil alkoholem. Těžké časy však Charlieho nezlomily, naopak v něm utužily laskavost a ochotu pomáhat potřebným. A právě tato vlastnost ho dovede k zanedbanému domu pana Bowditche, který už desetiletí děsí děti v okolí. S pomocí postarší psí dámy jménem Radar zachrání panu Bowditchovi život a naváže s věčně nabručeným a staromódním pánem nečekané přátelství. Netuší však, že pan Bowditch střeží jedno velké tajemství, které má co do činění se starou kůlnou a vchodem do jiného světa…
V Pohádce se Stephen King věnuje jinému žánru, než jsme u něho zvyklí, přesto však se jeho rukopis nezapře. Především se inspiroval spíše u původní, mnohem temnější podoby pohádek, než jaké dnes v mírnější a uhlazenější formě vyprávíme dětem. Kingovi fanoušci se tedy nemusejí vůbec bát, že jejich oblíbený autor vyměkl, protože měl spoustu příležitostí propašovat do svého vyprávění hororové prvky, a také toho neváhal využít. Příběh prošpikoval odkazy na slavné příběhy bratří Grimmů, pomrkává ale také k Bradburymu nebo Lovecraftovi a neopomněl se věnovat ani svému oblíbenému zkoumání křehké hranice mezi dětstvím a dospělostí, které mám v jeho knihách zdaleka nejradši. K tomu si přidejte témata jako přátelství, psí věrnost a nezbytnost hodnot, které dělají svět lepším místem, i když se na ně často pro samý hon za materiálnem zapomíná.
Myslím, že Pohádka bude mít úplně jiný rozměr pro milovníky a majitele psů. Charlie se totiž vydává do jiného světa, aby zachránil svou stárnoucí psí kamarádku Radar před blížícím se odchodem za duhový most, což je příležitost, pro kterou by ti z nás, kteří se museli nebo budou muset se svým milovaným věrným parťákem rozloučit, udělali téměř cokoli. Kingova Pohádka mě dojímala v momentech, které možná mnozí bezmyšlenkovitě přejdou a vyvolávala mnohé vzpomínky na Sama, toho mého psího parťáka, který mě po více než šestnácti letech báječného přátelství na začátku loňského roku opustil.
Audioknihu pod dohledem Hynka Pekárka, dvorního režiséra Kingových románů pro OneHotBook, namluvil vynikající Matouš Ruml. Pokud se nepletu, je to první audiokniha, kterou pro mé oblíbené audioknižní vydavatelství načetl sólo, a nezbývá mi než říct, že bylo na čase. Kingova Pohádka jako by mu byla napsána přímo na míru. Nejenže se pro mě během vyprávění stal Charliem a nejspíš už navždy budu mít jeho hlas s hrdinou Pohádky spojený, ale také mu Kingova imaginace poskytla spoustu příležitostí ukázat svůj vypravěčský talent. Necelých 25 hodin poslechu se budete bavit jeho trefnými hlasy postav a žasnout nad jejich barvitostí a nebude se vám chtít tenhle svět opouštět, i když umí být pěkně temný.
Pohádka pro mě byla příjemným překvapením. Ne že bych svému oblíbenému spisovateli nevěřila, že dokáže napsat poutavou knihu i v jiném žánru, než na jaké jsme u něj zvyklí, ale zkrátka za ty roky a desítky přečtených knih už mám svoje preference. Nakonec jsem ale dostala přesně to, co mám od Stephena Kinga nejradši – příběh o dospívání a přátelství, špetku tajemna a nadpřirozena a poutavé vyprávění okořeněné něčím novým, jakousi lovecraftovskou verzí pohádky. Už teď jsem zvědavá, čím mě mistr překvapí příště. 🙂