Fredrik Backman, švédský spisovatel a autor románů Muž jménem Ove a Babička pozdravuje a omlouvá se, mezitím vydal další knihu a mé oblíbené audioknižní nakladatelství OneHotBook neváhalo a pustilo se do audioknižní verze jeho nového díla s názvem Tady byla Britt-Marie. Jak audiokniha dopadla? 🙂
Už je to tři čtvrtě roku, co jsem na blogu psala o Babičce, která pozdravuje a omlouvá se. Vzpomínáte si na Britt-Marie, tu nanejvýš otravnou paní, která bydlela ve stejném domě jako Elsa? Tak právě o této protivné paní je tenhle příběh. Že to zní příšerně? Ale vůbec ne. Tu „pasivně agresivní“ a „sociálně-nekomepentní“ Britt-Marie se totiž díky Backmanovi naučíte milovat a zjistíte, že není radno soudit knihu podle obalu.
Britt-Marie byla sice v audioknize a románu Babička pozdravuje a omlouvá se vedlejší postavou, na druhou stranu ale nebyla zapomenutelnou. Myslím, že si Backman hrdinku svého nového románu Tady byla Britt-Marie vybral více než dobře. Kdo jiný totiž umí vyprávět o podivných existencích tak originálně jako on? Jen vzpomeňte na Oveho nebo na malou Elsu.
Britt-Marie zastihneme těsně po událostech z Babičky. Její manžel Kent měl infarkt a Britt-Marie, která mu věnovala doslova celý svůj život, náhle zjišťuje, že je jí nevěrný a opouští ho. Ocitne se v městečku Borg, takříkajíc uprostřed ničeho, kde nic nefunguje jak má, kde je permanentně ekonomická krize a kde všichni milují fotbal. A naše Britt-Marie tu působí jako zjevení. Nesnáší fotbal a se společenskými schopnostmi je na tom asi tak, že by zapadla do společnosti na anglickém venkově za éry Jane Austenové. Rozhodně ne do městečka s kamioňáky, neustále klejícími a vulgárními jedinci, kteří neuklízí, a dětmi, které hrají fotbal, jsou špinavé a drzé a je zázrak, že se trefí tam, kam mířily.
Tak nějak se ale stane, že Britt-Marie v Borgu získá práci a ocitne se v roli trenérky místního fotbalového družstva. Zní to jako výbušná kombinace, a také že je. Backmanovi to poskytne spoustu prostoru na vtipné i dojemné scény a Britt-Marie zase na hledání sebe sama. Představte si, že poté, co celý svůj život zasvětíte péči o manžela, svého muže náhle v 64 letech opustíte a zbyde vám jen jedno velké prázdno a otázka: Kdo jsem? Co chci? Kam jdu? Potřebuje mě vůbec ještě někdo?
Myslím, že právě taková témata jsou Backmanovi vlastní a opravdu z nich ždíme, co se dá. Z vás mimo jiné vyždíme i nějakou tu slzu nebo také hurónský smích (schválně si poslechněte tu scénu s Britt-Mariinou „chřipkou“). Hledání svého místa ve světě totiž nemusí být seriózní literaturou, a já jsem za to ráda. Spolu s Backmanem a Britt-Marií prožíváte situace dojemné, humorné, absurdní i vážné a odkrýváte nitro postav. A když nahlédnete do nitra Britt-Marií, budete nejspíš překvapení tím, co tam najdete. Dostanete tak spoustu podnětů k zamyšlení.
I když mají Backmanovy knihy stejné jmenovatele (do společnosti nezapadající hlavní postava, svébytný humor, zajímavé a nezvyklé postavy a figurky, Backmanův typický styl vyprávění s nadsázkou i hlubším poselstvím…), myslím, že se jen tak neomrzí.
A v případě audioknižních zpracování Backmanových románů už vůbec ne, a to díky znamenité péči nakladatelství OneHotBook. Muž jménem Ove měl svého Jana Vlasáka, Babička pozdravuje a Tady byla Britt-Marie mají vynikající Valérii Zawadskou. Stěží si dokážu představit lepší interpretaci, než jakou v této audioknize i v Babičce suverénně předvedla Zawadská. Skoro jako by si ona a Backman byli souzeni. 🙂 Upjatá a pedantská Britt-Marií jí neskutečně sedí a její vidění světa dokáže posluchači podat s třešinkou nahoře. Díky Valérii Zawadské vplujete do světa Britt-Marií a fotbalu a naučíte se je zbožňovat, i když jste si předtím říkali, že fotbal je nic moc a Britt-Marie neuvěřitelně protivná.
[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/258802585″ params=“color=ff5500&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false“ width=“100%“ height=“166″ iframe=“true“ /]
Jako vždy si i v této audioknize (v režii Michala Bureše) OneHotBook vyhrálo i s detaily. Tak třeba melodie doprovázející příběh vás naladí melancholickým klavírem, svižnou a humornou melodií nebo také fotbalovými motivy včetně pískání píšťalky.
Já si audioknihy Tady byla Britt-Marie rozhodně vychutnala a už teď vyhlížím další Backmanův kousek. A co vy? 🙂
P.S. Moc děkuji OneHotBook za další audioknižní nášup. 🙂