Bohužel teď moc nestíhám číst ani psát recenze, ale tuhle jednu recenzi prostě zvládnout musím. Nejenže to té knížce dlužím (měla jsem ji rozečtenou už hooodně dlouho), navíc se určitě bude hodit (vždycky jsem chtěla pozorumět lidem, kteří páchají zlo) a i příznivci tvůrčího psaní v ní najdou spoustu užitečného. Takže tady je – Nebezpečné osobnosti od Joa Navarra.
Přiznám se, že knihám tohoto typu moc neholduji. Přesto mě na téhle něco zaujalo a pustila jsem se do čtení. Nepřimělo mě k tomu ani to, že autorem je bývalý agent FBI (takové marketingové vychytávky mě většinou naopak odrazují). Spíše mě zaujalo slovo „skutečné příběhy“. Bez nich by Nebezpečné osobnosti byly pouhou suchou příručkou.
Joe Navarro strávil jako agent FBI mnoho let profilováním pachatelů trestných činů a vypracoval se v tomto oboru natolik, že se stal jakýmsi psychologem-odborníkem na všelijaké pokroucené lidské existence. Vypozoroval, že existuje několik archetypů, vlastností typických pro jedince, kteří ničí ostatním lidem životy, a právě o nich je v knize Nebezepčné osobnosti řeč.
Celkem vám autor představí čtyři typy nebezpečných osobností, a to opravdu do hloubky. O každé z nich vám řekne první poslední, počínaje tím, jak se tyto osoby chovají ve vztazích, práci, co se jim honí hlavou, a konče tím, jak se jim můžete bránit. Všechno to Navarro dokládá příběhy, se kterými se při své praxi setkal. Nakonec přidá i kontrolní test, ve kterém můžete zjistit, zda lidé ve vašem okolí nepatří mezi potenciálně nebezpečné osobnosti.
Právě skutečné příběhy byly tím, co mě na knize zajímalo nejvíc. A většinou jsem jen kroutila hlavou, čeho všeho jsou lidé schopní. Pokud vás někdy napadlo, proč Hitler, Stalin či jiní diktátoři dělali to, co dělali, pak tu najdete odpověď. A je to zajímavé a děsivé čtení zároveň.
Kniha Nebezpečné osobnosti sama sebe označuje jako příručku pro každého. Já ji spíš chápala jako studii napsanou pro obyčejné lidi, kteří nemají čas ani náladu pročítat eseje a odborné stati plné psychologické terminologie. Jazyk, kterým je napsána, je opravdu čtivý a plyne v rychlém tempu, což je sympatické. Navíc je tu jeden příběh za druhým a autor svá tvrzení dokládá příklady „ze života“, takže nemáte pocit, že čtete příručku či návod na to, jak se ubránit před nebezpečnými jedinci.
Zpočátku mi trochu vadilo, když autor neustále pronášel věty typu: „Tohle vám může zachránit život.“ „Kdyby tohle, co tu píšu, věděl XY, byl by ještě naživu.“ Pak jsem se ale do příběhů obětí a pachatelů, kterých byl Navarro svědkem, ponořila víc a došlo mi, že ten člověk toho v životě opravdu viděl hodně.
Také jsem knihu četla s tím, že se mě to vlastně moc netýká. Jenže týká, a stejně tak se to pravděpodobně bude týkat i vás. Každý totiž máme ve svém okolí či přímo rodině lidi, kteří nám ubližují, ať už si to uvědomujeme nebo ne.
Knihu Nebezpečné osobnosti bych doporučila všem, kterým stejně jako mě vrtá hlavou, proč někteří ubližují druhým a ničí lidské životy, jaké pohnutky vedou masové vrahy, diktátory a vůdčí osobnosti sekt k tomu, aby vraždili ve velkém nevinné, a jak takového člověka vytipovat.
Kniha ale může být také téměř povinným čtením pro milovníky tvůrčího psaní a zejména autory detektivek a thrillerů. Takovou smršť informací o pochybných a nebezepčných lidech nikde jinde nenajdete. A těch příběhů, skutečných, příběhů, kterými se můžete inspirovat…
Kromě toho v ní ale naleznete také i jiný způsob, jak vnímat lidi, se kterými se denně stýkáte. Sám autor totiž píše, že jeho cílem není vás vyděsit, ale ukázat vám, co všechno přehlížíme a jak to vše, nad čím často jen mávneme rukou, taky může končit.
A co Vy? Četli jste knihu Nebezepečné osobnosti? 😉
Děkuji nakladatelství Grada za recenzní výtisk. 😉