Příběhů o válce jsou spousty, ale na každém z nich záleží. Přináší totiž jedinečný pohled na události, o kterých se dnes dozvídáme snad jen z učebnic a dokumentů. Jsou světla, která nevidíme od amerického spisovatele Anthonyho Doerra je jedním z takových příběhů a vy se do něj můžete naplno vžít díky audioknižní verzi, kterou vydává nakladatelství OneHotBook.
Román Jsou světla, která nevidíme získal v roce 2015 Pulitzerovu cenu, což vám může zjednodušeně napovědět, jaký literární či audioknižní zážitek vás asi čeká. Anthony Doerr vás zavede do krutého světa Evropy zmítané druhou světovou válkou a jeho záměrem není vyprávět velkolepý a akční hrdinský příběh. Hrdinství tu najdete spoustu, nechápejte mě špatně, ale není na něm nic okázalého či pompézního. Je lidské, v moři války snadno přehlédnutelné, ale významné, křehké a dojemné.
Válku sledujeme očima dvou mladých lidí, kteří balancují na pomezí dětství a dospělosti. Marie-Laure, osleplá dívka z Francie, vyrůstá se svým otcem, klíčníkem v jednom z pařížských muzeí, a učí se žít v krutém světě bez zraku. Když o několik let později vypukne válka, prchá i s otcem do přímořského města Saint-Malo, kde se snaží najít útočiště u podivínského a psychicky citlivého strýce. Bezpečí je však cennou komoditou, zvlášť když otec Marie-Laure s sebou nese něco, po čem Němci touží.
A pak je tu ještě Werner, mimořádně nadaný a přemýšlivý sirotek, který vyrůstá se svou sestrou v neměcké hornické kolonii, dokud i jeho nesemele válka. Stane se žákem elitní školy Hitlerjugend a později specialista na odhalování aktivit odboje.
Linka Marie-Laure a Wernera, jakkoli se zpočátku zdají odlišné a oddělené, se nevyhnutelně protnou. Je zajímavé sledovat, jak k tomu dojde, jak se lidé ze dvou znepřátelených zemí, z různých poměrů, z obou stran barikády nakonec setkají a za jakých okolností. To ale samozřejmě nebudu prozrazovat, protože bych vás ochudila o to, v čem je tato audiokniha neskutečně silná. Je to právě její výpověď o životě běžných lidí, kterými jste klidně mohli být vy nebo já. Autor vám ji předkládá nechronologicky, skládá jeden střípek za druhým, dokud nevytvoří celkový hrůzný obraz krutostí války, světa sraženého vlastními ambicemi na kolena, světa smutného a oslabeného, ve kterém však stále žije naděje v lepší zítřky, v lidech se rodí hrdinství a lidskost přežívá všemu navzdory.
OneHotBook se opět chopilo nabízející se příležitosti vytvořit vícehlasou audioknihu, a tak tu máme Wernerovu perspektivu, které se zhostil herec David Matásek, a úhel pohledu Marie-Laure, které se ujala herečka Tereza Vilišová. Oba dva interpreti vnáší do příběhu právě onu lidskosti, o které (alespoň z mého pohledu) příběh vypráví a dodávají ději na hloubce. Z jejich podání cítíte zoufalství, strach, zmatek, malé radosti a vše, co hrdinové právě prožívají.
V případě, kdy se jejich party navzájem prolínají, je někdy trochu matoucí, proč tu nebo onu část čte zrovna tento interpret, a ne ten druhý, ale to už jsou úskalí původního literárního textu, který samozřejmě není primárně psán proto, aby se následně dal snadno zpracovat audioknižně. 🙂
[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/288872556″ params=“color=ec0515&show_artwork=false“ width=“100%“ height=“166″ iframe=“true“ /]
Audioknihu Jsou světla, která nevidíme ještě doplňuje hudební podkres, který příběhu dodává atmosféře a odráží děj, který posluchače čeká. To vše tvoří celek, který rozhodně stojí za poslech, ať už kvůli své silné výpovědi, tak už kvůli výborně napsanému příběhu a interpretaci, která mu dodává ještě další rozměr oproti knižnímu zpracování.
P.S. Děkuju nakladatelství OneHotBook za audioknižní předježíškovskou nálož, ve které jsem narazila i na Jsou světla, která nevidíme. 🙂