Detektivní žánr je rozmanitý a pestrý a my tak kromě detektivek odehrávajících se v současnosti můžeme zavítat i do dob dávno minulých. Co třeba do kláštěrů v Anglii a Walesu 12. století? Pokud vás láká poslechnout si historickou detektivku v hlavní roli s mnichy a svatými, vydavatelství OneHotBook vydalo audioknihu Zázrak svaté Winifredy autorky Ellis Petersové, první ze série „případů“ bratra Cadfaela, která čítá úctyhodných dvacet románů. Jak se audiokniha povedla, se dozvíte v recenzi.
Zázrak svaté Winifredy nás zavede do kláštera Shrewbury, kde se v roce 1137 stará o svou bylinkovou zahradu bratr Cadfael, rozený Velšan, světaznalý postarší muž, který se po životě na cestách, vybojovaných bitvách a prožitých láskách k mnoha ženám, uchýlil k životu benediktinského mnicha. Když se převor rozhodne vypravit se do velšského Gwytherinu a získat pro opatství ostatky svaté Winifredy, členem výpravy se stane také bratr Cadfael. Velšané jsou však hrdý lid a pravidla, která platí v Anglii, nemají ve Walesu takový účinek. Místní o svou mučednici Winifredu rozhodně nechtějí přijít a v čele s velmožem Rhisiartem se staví mnichům ze Shrewbury na odpor. Když je Rhisiart nalezen mrtvý, je to právě bratr Cadfael, který pozná, že za vraždou stojí člověk z masa a kostí, nikoli zásah shůry, a pouští se do vyšetřování.
Anglická spisovatelka Ellis Peters svého velšského původu využila v příbězích bratra Cadfaela naplno a v Zázraku svaté Winifredy vytvořila detektivní zápletku, ve které se do hry přidají také svatá zjevení ve snu, zázraky, zásahy boží prozřetelnosti a silná víra v boha. Zasazení děje do první poloviny 12. století autorce umožňuje do „detektivního“ vyšetřování bratra Cadfaela vplést tehdejší kulturní zvyklosti, reálie a pověrčivou mentalitu Angličanů a Velšanů, což z příběhu činí vskutku netradiční detektivku. To, že je vražda pomstou svaté Winifredy ze záhrobí, je tu stejně pravděpodobné jako to, že šíp vystřelila lidská ruka.
Postava bratra Cadfaela je také svým způsobem nezvyklá a velmi rychle si tohohle sympatického světoběžníka oblíbíte. Jakožto člověk protřelý životem je tím pravým, kdo může vyřešit záhadu Rhisiartovy vraždy. Nenechá se zaslepit vírou a na rozdíl od některých svých spolubratrů je schopen uvažovat střízlivě a s nadhledem. Svatá zjevení ve snu dokáže prokouknout jako frašku za účelem dosažení určitých záměrů a jako jediný je schopný číst ve stopách, které po sobě vrah zanechal.
Role vypravěče této osmihodinové audioknihy se stal můj oblíbenec Pavel Soukup, kterého je vždy radost poslouchat. Zabarvení jeho hlasu a zkušený, i když poněkud volnější a pomalu plynoucí přednes vás bez potíží přenese o pár století zpět a dokáže přirozeně přenést poetiku středověku do vašich uší. Doprovází ho také originální hudební podkres, který sestává z neskutečně atmosférického sboru benediktinských mnichů či středověkých melodií píšťaly a dalších tradičních nástrojů.
Zázrak svaté Winifredy pro mě byl takovým čerstvým vánkem v detektivním žánru a milým překvapením. Tento žánr má zkrátka pořád co nabídnout a jsem zvědavá, zda se vydavatelství OneHotBook pustí i do dalších dílů pojednávajích o bratru Cadfaelovi, kterých je rozhodně více než dost. Myslím, že by to ocenili nejen příznivci historických detektivek, ale i ti z nás, kteří se občas cítí poněkud přesycení severskou krimi či díly Petera Maye. Pokud to máte taky tak, dejte bratru Cadfaelovi šanci, nezklame vás. 🙂