Příběhů o přátelství není nikdy dost. Ráda je čtu, ráda si je pouštím do uší, jen se obávám, že jich není tolik, kolik by si zasloužily. To byl jeden z mnoha důvodů, proč mi okamžitě padla do oka nenápadná audiokniha s ušmudlanou holčičkou s fotbalovým míčem na obálce s názvem Dareba z pera debutující italské autorky Beatrice Salvioni. Příběh pevného pouta dvou dívek vyrůstajících v Itálii ve třicátých letech za Mussoliniho vlády, to jsem si přece nemohla nechat ujít. Jak se audiokniha v podání Kláry Sedláčkové Oltové a pod taktovkou mého oblíbeného vydavatelství OneHotBook vydařila, se dozvíte v recenzi.
Francesca vyrůstá v jedné ze slušnějších rodin v severoitalské Monze, dějišti slavných automobilových závodů, které mají pod palcem Mussoliniho stoupenci. Itálií zmítá fašismus se svými přísnými nesmyslnými pravidly, sexismus, alkoholismus, chudoba, násilí a hrozba blížící se války. Jediným světlým bodem ve Franscesčině životě je Maddalena, její vrstevnice, které nikdo neřekne jinak než Dareba. Takhle místní divoženka si totiž dělá, co chce, říká, co chce, a je odvážnější a svobodomyslnější, než by se v takto svázané společnosti odvážil kdokoli jiný. Nesourodou dvojici záhy spojí silné pouto přátelství a vzájemné důvěry, což v maloměšťáckých poměrech vzbudí pohoršení. A dívky bohužel neuniknou pozornosti ani vysoce postavených fašistů, kteří rozhodně nestojí o to, aby dvě malé holky narušovaly dané pořádky a podkopávaly jejich autoritu. Nakonec je jejich přátelství může stát život…
Dareba je především příběhem o dospívání v ženu v prostředí, kdy ženy musely naprosto souhlasit s názory svých manželů, se vdávat za vhodnou partii mladé, nesměly mít vlastní hodnoty a už vůbec nebylo vhodné, aby se projevovaly jako individuální osobnosti. Není tedy divu, že nespoutaná Maddalena alias Dareba večně plná modřin a škrábanců, která se potuluje se svými bratry po okolí, podniká různá dobrodružství a nenechá si od nikoho nic diktovat, je v očích místních něčím jako prokletým dítětem, které nosí jen smůlu a neštěstí. Pro Francescu je však Dareba naprostým zjevením, dívkou, která jí konečně otevře oči a pomůže jí být takovou, jakou sama chce být. Obě dívky tak dospívají v silné ženy, které pojí cenné pouto a které moc dobře vědí, že ženu nedefinuje muž, hezké upravené oblečení ani poslušné chování na veřejnosti i doma.
Darebu Beatrice Salvioni čtenáři často přirovnávají k sérii knih Moje geniální přítelkyne Eleny Ferrante, další italské literární senzaci. Obě literární díla jsou romány o dospívání s ústředním motivem přátelství mezi dvěma hlavními ženskými hrdinkami, která se nebojí velkých či nepříjemných témat, zde ale podoba víceméně končí. Na rozdíl od přátelství Eleny a Lily, které je plné rivality, rozcházení a znovusetkávání i velkých emocí, je Francescino a Maddalenino přátelství ryzí a silné, nekolísá ani v těžkých chvílích. Zmínit bych také měla fakt, že Dareba je uzavřeným příběhem, nikoli sérií, a za nějakých osm hodin poslechu už vás žádné další životní osudy těchto dvou dívek nečekají, můžete si jen domýšlet, co se s nimi po dramatickém závěru této krátké prózy stalo. Pozor také na poměrně explicitní scény, které mohou být pro někoho trigerující. Hned první kapitola takovou nelehkou scénu nabídne a přiznám se, že mi dalo hodně přesvědčování pokračovat v poslechu. Jakmile ale tuto úvodní pasáž překonáte, čeká vás silný příběh, který by rozhodně bylo škoda nechat si ujít. Řekla bych, že o Beatrice Salvioni ještě uslyšíme…
Jednohlasé četby Dareby se zhostila audioknižní mazačka Klára Sedláčková Oltová, která je pro podobné texty tou nejlepší volbou. Její dívčí hlas se skvěle hodí pro mladé hrdiny, zároveň však bez mrknutí oka zvládá i nelehká trigerující témata zmíněná výše a vyhrocené emoce. Jednotlivým postavám v dialozích také přiřazuje vlastní hlasy, takže mezi nimi může posluchač snadno rozlišovat a zároveň poznávat blíže jejich charakter. Za mě tedy další bezchybný výběr interpreta ze strany OneHotBook. Pochválit musím také hudební doprovod, který obstarávají dobové milostné skladby fašistické Itálie 30. let, jež parádně dokreslují absurdity doby.
Na Darebu jsem byla dlouho zvědavá a jsem moc ráda, že i já se mohu přidat k nadšeným ohlasům. Vždy mě velmi potěší, když objevím v té obrovské změti audioknihy, které u nás každoročně vychází, něco nového, neokoukaného, zajímavého. Láká-li vás tedy historická společenská próza o nezvyklém přátelství dvou dívek vyrůstajících v nelehké době, Darebu můžu jen doporučit. Už teď jsem zvědavá na další autorčin literární počin. 🙂