Bratr Cadfael řeší záhadu jednoho mrtvého navíc

Pokud jste si stejně jako já oblíbili postavu bratra Cadfaela, hlavního „vyšetřovatele“ v sérii historických detektivek z pera Ellis Petersové, mám pro vás dobrou zprávu. Audioknižní vydavatelství po prvním díle Zázrak svaté Winifredy nedávno vydalo i díl druhý se zlověstným názvem Jeden mrtvý navíc, opět v podání skvělého Pavla Soukupa. Jak se audiokniha vydařila, se dozvíte v recenzi.

Už jsem v recenzích párkrát zmínila, že se mi detektivky začínají docela přejídat a vítám každé ozvláštnění žánru. Ellis Petersová mi ve své sérii příběhů o bratru Cadfaelovi takové ozvláštnění nabízí hned v několika aspektech. Hlavním hrdinou není žádný policista v depresi, důvtipný detektiv, který už ztratil veškeré iluze, ani druhý Sherlock Holmes či Poirot, ale prostý mnich ze středověkého Walesu. Jeden mrtvý navíc je historickou detektivkou a detektivkou staré školy, která naplno využívá dobových reálií a ukáže vám detektivní žánr z jiné perspektivy. Nečekejte tu žádné akční přestřelky a policejní vyšetřování s rozbory z laborky a pitvou. Motiv vraždy však i přes celá staletí, které dělí 12. století od toho našeho, se nijak výrazně nemění, což je zajímavý podnět k zamyšlení.

Píše se rok 1138 a v Anglii zuří občanská válka vyvolaná sporem o nástupnictví na anglický trůn. Král Štěpán dobyl Shrewsbury a rozkázal pověsit všechny zbouřence, kteří ve městě zůstali uvěznění. A zde se na scéně objevuje bratr Cadfael, místní benediktin, který se (pokud neřeší záhadnou vraždu) věnuje své bylinkové zahrádce a pěstování léčivých rostlin. Je pověřen úkolem zaopatřit všech devadesát čtyři nešťastníků na poslední cestu, jenže proč je mrtvých těl nevysvětlitelně o jedno více? Bratr Cadfael se jako správný mnich hodlá postarat, aby bylo spravedlnosti učiněno zadost a využít svých překvapivě světáckých životních zkušeností, aby zjistil, kdo byl ten zjevně urozený muž, proč ho někdo uškrtil zezadu a pohodil jeho tělo mezi oběšené zbouřence.

V prvním díle série jsem si bratra Cadfaela okamžitě oblíbila. Je to starší muž a neskutečný dobrák, který se s láskou a péčí věnuje svým bylinkám, ale dříme toho v něm mnohem víc, než by se na prvním pohled mohlo zdát. Dokazuje to i v Jednom mrtvém navíc, kde jako jediný prokoukne nekalý plán vraha skrýt mrtvého muže mezi devadesáti čtyřmi dalšími těly a postará se, aby byl čin spravedlivě potrestán. Poněkud bouřlivá léta jeho života strávená výpravami do cizích zemí ho vybavila životní moudrostí, která z něho dělá soucitného a chápajícího duchovního, ale také nemilosrdného a důvtipného středověkého detektiva.

Oproti Zázraku svaté Winifredy, ve kterém bratr Cadfael řešil nábožensky motivovanou vraždu a potýkal se se svatými zázraky, pověrčivostí a zjeveními, je Jeden mrtvý navíc zápletkou světský a natolik odlišný od dílu předchozího, že se nemusíte obávat repetitivnosti. Naopak si opět dosyta užijete atmosféru středověké Anglie a dozvíte se více nejen o životě mnicha v opatství, ale také o tehdejší občanské válce způsobené sporem mezi kandidáty na trůn Štěpáném a Matildou a vlivu tohoto konfliktu na celou zemi.

Role vypravěče se v Jednom mrtvém navíc opět zhostil vynikající Pavel Soukup, jehož hlas si vždy s radostí pustím k poslechu. I tentokrát zvolil volnější a pomaleji plynoucí přednes, který se k tomuto sice o něco akčnějšímu druhému dílu, ale i tak beze spěchu a s trpělivostí vyprávěným, skvěle hodí. Nevím, čím to přesně je, ale hlas Pavla Soukupa dokáže nějakým záhadným způsobem vykouzlit atmosféru středověké Anglie 12. století a jako mávnutím kouzelného proutku vás přenést o pár set let do minulosti. Jestli tohle není známka výjimečného vypravěče, pak už nevím. 🙂

Nesmí chybět ani „soundtrack“ audioknihy, který také výrazně přispívá k navození ducha středověké Anglie. Stejně jako v prvním díle zaslechneme sbor benediktinských mnichů a melodie středověké hudby využívající tehdejší hudební nástroje.

Deset hodin a pár minut poslechu uběhne jako voda a když Jeden mrtvý navíc skončí, nejspíš se začnete stejně jako já těšit na další výlet do velšského opatství za bratrem Cadfaelem. Třeba se ho brzy dočkáme. 🙂

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.