S cestováním to v době koronavirové vypadá bledě. Nejdříve se my uzavíráme před ostatními zeměmi, teď se státy uzavírají před námi. Naštěstí ale ještě můžeme vyrazit na cesty s nemalou pomocí naší představivosti a lidí, kteří se do dalekých krajin vydali před námi a podělili se o své zážitky v cestopisech. A jelikož se mi po objevování a toulání se po světě stýská, sáhla jsem po audioknize Plachetnicí kolem světa pro pírko tučňáka z pera cestovatele a dobrodruha Rudolfa Krautschneidera. A že to byla jízda… tedy pardon, plavba! Více v audioknižní recenzi. 🙂
Možná jste už o Rudolfu Krautschneiderovi slyšeli, možná jako já ne. Myslím ale, že jeho příběh by si měl poslechnout každý, zvláště ti z nás, kteří se pro samou zaneprázdněnost a honbu za kdovíčím zapomínáme zastavit a obdivovat tu krásu kolem nás a zázrak, že jsme vůbec naživu. A kdybych měla pana Krautschneidera nějak popsat, neváhala bych a řekla, že je člověkem, který skutečně žije, žije naplno a přežívání dal nadobro vale. V audioknize Plachetnicí kolem světa pro pírko tučňáka se o střípek svého životního putování s vámi podělí, vezme vás s sebou na plavbu po celém světě, dovolí vám nahlédnout do svého způsobu uvažování a zafilozofuje si s vámi.
Na život Rudolfa Krautschneidera jedna kniha nestačí, tento původně horník a dřevorubec, nyní mořeplavec, dobrodruh a cestovatel, jich napsal hned několik. V Plachetnicí kolem světa pro pírko tučňáka líčí mnoho svých plaveb i zážitků z cest, největší část audioknihy však tvoří vyprávění o plavbě na Polárce po jižních mořích Atlantiku, Indického oceánu a Pacifiku až na Antarktidu za tučňáky, kterou podnikl v devadesátých letech a splnil si tak dalších ze svých snů. Spolu se svými parťáky Vojtou a Sorelem doplul na Crozetovy ostrovy, k tajemným sochám Velikonočního ostrova, do Tasmánie, Austrálie, na Nový Zéland až do země věčného ledu a zimy Antarktidy a své putování líčí s lehkostí vynikajícího vypravěče ve formě postřehů, popisů zemí i krajiny, úsměvných střípků ze setkání s domorodci, ale také emigranty ze své vlasti, až filozofického zamyšlení.
Právě ony meditační pasáže mě oslovily nejvíc. Přímo z nich čiší nejen upřímnost, ale také jakýsi klid a hluboké porozumění tomu, co nás přesahuje a utváří. Vždyť co jiného má mořeplavec, jen malá tečka v nekonečném oceánu, dělat, než hledět na horizont v dálce a nořit se do svého nitra, které je vydané napospas přírodním živlům a zcela zbavené ega?
Tak třeba těchto pár vět mi nedá spát: „Touha po prostotě našeho života je něčím jako vzpomínkou v záznamu duší lidského rodu. Ve chvílích beznaděje nám tyto vzpomínky našeptávají, po čem skutečně toužíme. Všechno, co nás obklopuje, vyvíjí maximální tlak, abychom ten hlas přestali vnímat. Ti, kteří se nedají zakřiknout a překonají strach, žijí jako podivíni mimo lidskou společnost a slouží jako odstrašující příklad. Vše je prosté, a jestli není, měli bychom se snažit, aby prosté bylo.“
Role interpreta se zhostil audioknižní veterán David Novotný, který se umí přizpůsobit snad každému žánru od hororu, mrazivý thriller, komedii, ztřeštěnou pohádku, sci-fi klasiku až po cestopisné vyprávění v audioknize Plachetnicí kolem světa pro pírko tučňáka. Stačí se jen podívat na všechny audioknihy vydavatelství OneHotBook, v nichž účinkoval. I při interpretaci chameleoního textu Rudolfa Krautschneidera je jeho přednes poutavý a pohotově měnící polohy ze zenového zamyšlení k popisu nějakého dramatického zádrhele na cestě až k vtipné historce.
Nechybí ani nezbytný hudební doprovod, který se tentokrát kromě lyrických brnknutí do kytary nese spíše v duchu zvukových efektů. Zatímco vám David Novotný vypráví o tom, kam Polárka míří, slyšíte tříštící se vlny a vítr. Uslyšíte také trampsky laděné folkové písničky, které (nebo si to alespoň myslím) nejspíš složil a možná i nazpíval sám autor, a které opěvují Polárku i život pod hvězdami a na moři.
Pokud vám stejně jako mně chybí svoboda vyrazit objevovat cizí kraje a momentální situace vás uvádí do deprese, pusťte si Plachetnicí kolem světa pro pírko tučňáka do uší a dovolte si na chvíli vydat objevovat. Jestli vás něco Rudolf Krautschneider ve svém vyprávění naučí, pak je to fakt, že nic netrvá navždy, tedy ani krize, katastrofy, deprese a omezení naší svobody. 😉
Děkuji OneHotBook za další parádní audioknihu!