Audioknižní Svědectví o životě v KLDR

Zdá se mi neuvěřitelné, že právě v tomto okamžiku existují na světě miliony lidí, kteří stále žijí v totalitě, vzývají kult osobnosti velkého vůdce a neumí si představit, co to znamená svobodný život. A právě proto byste audioknižní zpracování knihy Svědectví o životě v KLDR Niny Špitálníkové rozhodně neměli přehlédnout. Co jsem si z poslechu audioknihy odnesla já? Dozvíte se v recenzi.

Dalo by se říct, že o Severní Koreji se v naší společnosti všeobecně ví, ale spíše nemluví. To jsem si tedy alespoň myslela, než jsem si Svědectví o životě v KLDR pustila do uší. Po doposlechnutí jsem si však uvědomila, že nevíme téměř nic, máme jen zkreslené představy, které zakalují kolující mýty a dohady. Slýcháme o kultu osobnosti velkého Kim Čong-una, o lidech a dětech, kteří ho slepě následují, o vojenských přehlídkách, ale také o koncentračních táborech, chudobě, útlaku. Vše to zní jako z nějakého dystopického románu…

Do Svědectví o životě v KLDR jsem se dlouho nechtěla pustit. Tušila jsem, že to nebude příjemný poslech, zároveň jsem však cítila, že bych se tomu neměla vyhýbat. Jsem ráda, že jsem se k tomu nakonec odhodlala. Koreanistce Nině Špitálníkové, odbornici na Korejskou lidově demokratickou republiku, se totiž podařilo najít přesně ten dílek skládačky, který chyběl, abychom lidem a životě v Severní Koreji mohli porozumět. A co víc, její Magnesií Literou ověnčená kniha pomáhá rozšířit povědomí o poměrech, v jakých Severokorejci v autokratickém totalitním režimu denodenně žijí. Oním dílkem skládačky jsou jednotliví lidé a jejich příběhy, které vás nenechají chladnými.

Nina Špitálníková pořídila několik desítek rozhovorů s uprchlíky ze Severní Koreje, ve Svědectví o životě v KLDR však uslyšíte sedm z nich. Autorka je pečlivě vybrala tak, aby vzniklo co nejucelenější svědectí každodenního života v nejuzavřenější části světa. Prostřednictvím osobních rozhovorů nahlédneme do života bývalé profesorky, dělníka-šmelináře, převaděče uprchlíků, vysokoškolačky, feministky, řidiče prominentů i důchodkyně, která zažila japonskou okupaci. Mezi respondenty jsou lidé mladí, středního věku i postarší, z vesnice i z města, lidé, kteří režim nenáviděli i milovali. Autorka (ač v některých momentech je cítit, jak musela své emoce silou vůle držet na uzdě) si zachovává objektivnost i empatii a posluchači nijak nepodsouvá, co si má myslet. To vše vyplyne ze vzpomínek, zážitků i názorů samotných utečenců. Ocenila jsem také komentáře autorky, které na začátku každého rozhovoru uvedou posluchače do kontextu, krátce mu zpovídaného představí a stručně doplní pár slov o reáliích. Výsledkem je neskutečně silné a lidské dílo, nad kterým mi mnohdy zůstával rozum stát. Nemohla jsem se přestat ptát: Jak je možné, že se tohle stále ještě děje? Není snad 21. století?

OneHotBook dostalo do rukou svatý grál, který si přímo žádá o mnohohlasé zpracování a nadstandartní péči. A ani tentokrát mé oblíbené audioknižní vydavatelství nezklamalo. V režii Michala Bureše dostal každý z respondentů svůj unikátní hlas. Herecký „dream team“ zahrnuje Milenu Steinmasslovou, Gustava Haška, Vladimíra Javorského, Elišku Zbrankovou, Kristýnu Podzimkovou, Alexeje Pyška a Johannu Tesařovou. Každý z interpretů byl vynikající a svědectví, které jim bylo svěřeno, s citlivostí i lidskostí převedli do zvukové podoby tak, až máte pocit, jako byste s nimi seděli v některé z kaváren v Soulu a naslouchali jejich vyprávění.

Mezi interprety Svědectví o životě v KLDR nechybí ani samotná autorka. Nina Špitálníková se opět zhostila role tazatelky a své otázky pokládá respondentům i ve zvukovém zpracování své knihy. Jde sice znát, že narozdíl od svých kolegů-interpretů ji neživí práce s hlasem či herectví, na druhou stranu však ale audiokniha získává na autentičnosti. Na audioknihách, které si načte sám autor, je něco výjimečného.

Závěrečnou třešničkou na pomyslném dortu je také hudební složka audioknihy. Jakmile každý z rozhovorů dospěje ke konci, čeká vás exkurze do severokorejské hudební produkce. Uslyšíte oslavné a budovatelské písně i moderní popové kousky, ze kterých vám budou stávat vlasy na hlavě, zatímco doznívají vaše dojmy z rozhovorů. Tentokrát se nejedná o pouhé znělky nebo krátké ukázky, ale rovnou o celé skladby. Někomu se možná mohou zdát příliš dlouhé, na druhou stranu ale není nic jednodušího, než prostě skočit na další kapitolu.

Svědectví o životě v KLDR je jednou z těch audioknih, na které jen tak nezapomenu. A to je dobře. Některé věci bychom zapomínat neměli. Vždyť to není tak dávno, kdy byla naše země v područí totality. To, že už přes třicet let žijeme ve svobodném státě, rozhodně není samozřejmost.

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.