Případ Hercula Poirota téměř bez Hercula Poirota, zato s mnoha podivnými okolnostmi, včetně nevysvětlitelné přítomnosti několika špatně jdoucích hodin na místě činu. Tak by se dala popsat audiokniha Hodiny z pera královny detektivky staré školy Agathy Christie od vydavatelství OneHotBook a v podání nikoho jiného než dvorního poirotovského vypravěče Lukáše Hlavici. Jak se mi audiokniha líbila, se dozvíte v recenzi.
Hercule Poirot je člověk, se kterým nejspíš vůbec není snadné vyjít. Jen si to představte. Vyšetřujete podivnou vraždu, v níž nic nedává smysl, pobíháte od jednoho svědka či podezřelého k druhému, a stejně vás nakonec trumfne ten kousavý Belgičan v důchodu, který na místo vraždy ani nepáchl, ani nemluvil s jediným svědkem. Už snad posté mě napadlo, jak to se zločinem v Anglii bude vypadat, až Poirot řešení zapeklitých zločinů skutečně pověsí na hřebík. V Hodinách mu to ale stejně nedá, výslužba nevýslužba. I když jsou tedy Hodiny považované za součást poirotovských detektivních případů, počítejte s tím, že se jím slavný detektiv jen mihne. Příběhu to však na kvalitě či atraktivnosti nijak neubírá.
Do Cavendishské agentury pro sekretářské práce zavolá jistá postarší dáma a vyžádá si služby jedné ze stenografek. Když se však Sheila Webbová ve smluvený čas dostaví na adresu Wilbraham Crescent 19 a vejde dle pokynů dovnitř, i když zjevně nikdo ještě není doma, nečeká ji tam přepisování textů na psacím stroji, ale mrtvola neznámého muže v obývacím pokoji. A všude okolo spousta hodin, které ukazují stejný, nikoli však správný čas. Podaří se Colinu Lambovi, shodou okolností příteli Hercula Poirota, kterému vyděšená Sheila vběhne přímo do náruče, přijít na kloub celé záhadě a odhalit vraha? A má Poirot pravdu, když tvrdí, že ten nejkomplikovanější případ musí být ve skutečnosti velice prostý?
Hodiny jsou jednou z pozdních detektivek z bohatého repertoáru Agathy Christie a kdekdo by se mohl domnívat, že autorce už snad musí maličko docházet dech. Zápletka se však velice brzy rozjede a k tradičním proprietám žánru detektivního románu přidá i špetku špionážních motivů. Nechybí celá řada výborně vykreslených postav, které mají každý nějaké to své tajemství či neřest a z nichž každý by mohl být vrahem, i když na to jaksi nevypadá. K tomu si připočítejte chytře vymyšlený a zašmodrchaný případ, u kterého si můžete lámat hlavu a na konci si své teorie ověřit spolu s klasickým poirotovským grandiózním odhalením pachatele, a dostanete přesně to, co Agathy Christie čekáte. (Moje teorie jako vždy žalostně pohořela, ale to vůbec nevadí! Daleko radši si závěrečným odhalením nechám vyrazit dech.)
Ani u této poirotovky z dílny OneHotBook nechybí Lukáš Hlavica, který už se slavným detektivem srostl natolik, že je těžké si na jeho místě představit jiného vypravěče. S radostí nenacházím nic, co by se mu v interpretaci Hodin dalo vytknout, je prostě dokonalý a já si jeho hlas vždy nadšeně pustím do uší. Nezbývá než doufat, že podobných audioknižních jednohubek chystá vydavatelství víc.
Audiokniha s názvem Hodiny, v níž hodiny hrají zásadní roli, si přece nemůže nechat ujít příležitost využít tikání hodin, odbíjení celé či zvuku kukačky v hudebním doprovodu. A také že ne, všechno tohle v předělech mezi kapitolami uslyšíte, a audioknize to velice sluší. Hudba také výborně graduje napětí příběhu (v jednom momentu jsem div nenadskočila, jak jsem byla napnutá.)
Hodiny sice nepatří mezi ty nejznámější případy Hercula Poirota, pozornost si ale rozhodně také zaslouží, i když je zde proslulý detektiv už ve výslužbě. Po doposlechnutí audioknihy pak můžete posoudit, nakolik byl případ skutečně tak jednoduchý, jak Poirot tvrdil. Já jen můžu říct, že bych na to nepřišla, ani kdybych se mínila snahou přetrhnout. 🙂