Li, Margaret a umírající sportovci

Pátý díl série čínských thrillerů Běžkyně z pera oblíbeného skotského autora detektivek Petera Maye si konečně našel cestu na audioknižní trh a díky vydavatelství OneHotBook si ho můžete pustit do uší v podání Martina Myšičky a Jany Plodkové. Tentokrát oba vyšetřovatele čeká zapeklitý případ vražd olympijských sportovců a také pořádná kupa osobních problémů. Jak se audiokniha vydařila, se dozvíte v recenzi. 🙂

S knihami Petera Maye se od vydání oblíbené trilogie z ostrova Lewis roztrhl pytel a od té doby se můžeme spolehnout na to, že je od autora vždy co číst. Stejně tak to platí i u audioknižních zpracování „Mayovek“, jichž se zhostilo vydavatelství OneHotBook a vydává hned několik autorových sérií i samostatných románů ve zvukové podobě. Jednou z těchto sérií jsou thrillery s čínským detektivem Li Jenem a americkou soudní lékařkou Margaret Campbellovou v hlavních rolích. Ke čtyřem vydaným audioknihám z této série nedávno přibyl i pátý díl s názvem Běžkyně.

V Pekingu se vrcholoví sportovci chystají utkat s Američany a před Olympiádou poměřit síly obou velmocí. S nadějí Číny na zlaté medaile to ale brzy začne vypadat bledě, protože olympijských sportovců jim záhadně ubývá. Plavec spáchá sebevraždu, vzpěrače najdou v posteli milenky mrtvého, tři další zase zemřeli při autonehodě. Může to být náhoda, zvlášť když měli všichni kdovíproč oholenou hlavu? Li, který dostane případ na starosti, se pouští do vyšetřování podivných úmrtí a s pomocí Margaret se snaží vypátrat, kdo za vraždami stojí. Opravdu se najde někdo, kdo pro vítězství v soutěži obětuje tolik? A jak může talentovaná běžkyně na 5000 metrů pomoci celý případ rozlousknout?

Společným jmenovatelem knih Petera Maye bývá zasazení příběhu (nebo mám spíše napsat vraždy?) do nějakého konkrétního prostředí a vyšetřování prolínající se s osobními trampotami postav. Nejinak je tomu i v Běžkyni. Tentokrát se zápletka zaměřuje na svět vrcholového sportu a zkoumá, jak daleko jsou lidé ochotni zajít kvůli vítězství a nálepce nejlepšího sportovce. Touha vyhrávat a překonávat sama sebe žene lidi k neskutečným a obdivuhodným výkonům, ale také k mrzačení vlastního těla, nemluvě o tom, že talentu sportovců s oblibou využívají jiní ke svým vlastním záměrům. A do toho všeho se má Margaret a Limu brzy narodit potomek a chystá se svatba. Jenže jak jednoduchý může vztah Číňana a Američanky být, když jim nepřeje jak samotná země a kultura, ve které žijí, tak i rodiče smíšeného páru?

Peter May a já máme zvláštní vztah. Na jednu stranu v jeho příbězích nacházím spoustu much, nad kterým se občas chytám za čelo, na stranu druhou ale stejně po další Mayově audioknize vždycky sáhnu. Jeho knihy jsou pro mě oddechovkou, nad kterou ráda vypnu hlavu a nechám se unášet zápletkou, to však ale neznamená, že neúpím nad občasnou natvrdlostí postav či nelogičnostmi děje. Ani Běžkyně tomu neušla. Často mi některé věci docvakly mnohem dřív než Limu a nechápala jsem, proč May děj zbytečně natahuje a dělá ze zkušeného detektiva vykuleného zelenáče. Také se musím vždycky pousmát, když Mayovy postavy opakovaně jdou tam, kam zdravý rozum velí nechodit, a pak se hrozně diví, že je někdo unese a vyhrožuje jim smrtí. A to ani nemluvím o tom, jak se některé postavy zdají „zlé“ a „špatné“ a nakonec se záporák vyklube z někoho, kdo vypadá „hodný“ a neškodný. Po doposlechnutí více než desítky Mayovek už je to zkrátka úsměvné. 🙂

I v případě Běžkyně se do rolí interpretů vrátilo osvědčené a sehrané duo Martin Myšička a Jana Plodková, kteří se střídají ve vyprávění z pohledu Margaret a Liho. Už je asi zbytečné říkat, že podávají skvělé výkony a zkušeně umocňují kontrast mezi kulturami tak vzdálenými, jako je ta čínská a americká, díky kterému jsou Mayovy čínské thrillery (v mých očích… pardon, uších) tak poutavé a zajímavé. Stále mi však přijde zvláštní, že interpreti občas zasáhnou do pasáže toho druhého, aby pronesli nějaký dialog, načež se slovo zase vrátí původnímu vypravěči. Chápu ale, že OneHotBook pokračuje v nastoleném trendu minulých dílů.

Napínavý děj Běžkyně doplňuje hudební podkres, v němž se čínské motivy mísí s těmi západními a vytváří tak zajímavý mix, který doprovází atmosféru příběhu. Mám ráda, když si vydavatelství dá tu práci a pohraje si s hudebními předěly, a vím, že na OneHotBook je v tomhle ohledu vždycky spolehnutí.

U Petera Maye si poslední dobou nikdy neodpustím pár kritických a hnidopišských poznámek, já vím. Vzato kolem a kolem, pokud hledáte nějakou oddechovku a máte rádi thrillery s detektivní zápletkou, které se odehrávají v netradičním prostředí a svižně ubíhají kupředu, pak po audioknižní Běžkyni bez obav sáhněte. Já si mezitím dám od Maye chvíli pauzu a budu se těšit na závěrečný šestý díl nazvaný Pekingský rozparovač. 🙂

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.