Pokud jste jako školou povinní četli řecké báje a pověsti převyprávěné Eduardem Petiškou, pak jste o Kirké už určitě slyšeli. Vsadím se ale, že tak, jak příběh Kirké ve svém stejnojmenném románu vypráví Madeline Miller, jste řecké mýty ještě nezažili. Můžete si je pustit do uší v podání Petry Špalkové pod taktovkou vydavatelství OneHotBook. Více v recenzi na audioknihu. 🙂
Americká spisovatelka Madeline Miller si jako studijní obor na univerzitě vybrala latinu a klasickou řečtinu a v současnosti tyto dva jazyky vyučuje na střední škole, takže řecké báje jsou nepochybně její parketou. Svou prvotinou Achilleova píseň získala mnoho příznivců a dokázala čtenáře nadchnout pro klasické řecké mýty a báje, kterým vtiskla moderní podobu a ráz. Její druhou knihou je právě Kirké, která v tomto směřování pokračuje a poodhaluje příběh mocné řecké bohyně a čarodějky z ostrova Aiaia. O románu se mluví s nadšením a chválou a nešetří se superlativy a oceněními, takže mi to nedalo a zvědavě jsem se pustila do poslechu audioknihy.
O Kirké jsem předtím samozřejmě slyšela, ale bylo neskutečně zajímavé ponořit se do jejího příběhu od úplného počátku a sledovat, jak se ze zdánlivě bezvýznamné a zavrhované nymfy, nemilované dcery mocného boha Hélia, stává mladá žena, která se dokáže odpoutat od očekávání ostatních a žít svůj vlastní život, nemluvě o tom, že se stane mocnou čarodějkou schopnou měnit lidi i bohy ve zvířata či monstra. Prožijeme s ní lásku ke smrtelníkovi, rodinné intriky (po pletichaření řeckých bohů vám spory ve vlastní rodině přijdou směšné a nicotné), objevování svých kouzelnických schopností, setkání s takovými ikonickými postavami jako Prométheus, Daidalos, Íkaros, Athéna či Odysseus, a zjistíme třeba, jak se zrodil Mínotaurus. A to ani zdaleka není vše, co Kirké na cestě za nalezením svého místa ve světě, čeká.
Řecké mýty jsou opravdu bohaté na dobrodružství, intriky, lásku, nenávist, odvahu, mocnou a nebezpečnou magii a moc, pomsty všeho druhu, hněvu bohů demonstrovaného těmi nejhrůznějšími způsoby, krutosti, ale také laskavosti, a to vše ve svém románu Madeline Millerová umně kombinuje do spletitého příběhu s Kirké ve svém středu. Velmi mě bavilo setkávat se s postavami, které tak dobře známe z řeckých bájí a které se pro nás staly již důvěrně známými (a po doposlechnutí Kirké musím říct, že i poměrně idealizovanými). Mile mě také překvapila proměnlivost a pestrost děje, který se odehrává napříč stoletími, i silná ženská hrdinka, která se vzepře samotnému Diovi a postaví se bez váhání té nejstrašlivější nestvůře, aby ochránila ty, na kterých jí záleží.
Audioknihu Kirké v celé délce 16 hodin a 41 minut načetla Petra Špalková, které podmanivý až snový vyprávěcí styl a kulisy slunného Řecka neskutečně sedly. Zabarvení jejího hlasu a přizpůsobení hlasového projevu intimnějším či dějovějším pasážím ještě dodává audioknize jakousi těžko popsatelnou přísadu, snad jedno z podmanivých kouzel samotné Kirké, díky níž je těžké se od poslechu odtrhnout a vrátit se do reality všedních dnů a mezi smrtelníky s jejich přízemními starostmi a všudypřítomnou uspěchaností. Z Řecka se mi nechtělo odcházet.
Audioknihu doprovází i originální hudební podkres, který jako by vycházel z hodovních síní mocných řeckých bohů. Jemné brnkání na struny lyry a harfy doprovází nadpozemsky znějící sborový ženský zpěv (že by zpívaly samotné nymfy?), které dokonale navozují atmosféru řeckých bájí a spolehlivě vás přenesou ze zachmuřeného podzimu do horkého léta řeckých ostrovů.
Kirké pro mě byla příjemným překvapením. Jakožto milovnice Řecka a řecké kultury nikdy návštěvu neodmítnu, audiokniha mi však poskytla mnohem víc než to. Máte-li řecké mýty rádi, pak s Kirké rozhodně nepochybíte.