Smrt autora podle Stephena Kinga

Stephen King ani zdaleka nepíše jen horory. Je autorem fatasy pohádky, několika thrillerů, novel o dětství, dospívání a přátelství nebo třeba ságy Temná věž, která v sobě kombinuje prvky sci-fi, fantasy, hororu a westernu. Mimo to si král hororu také velmi rozumí s detektivním žánrem a jeho trilogie s kriminální zápletkou v hlavní roli s Billem Hodgesem se dočkala vydání i u nás. A teď si díky vydavatelství OneHotBook můžeme poslechnout první dva díly i ve formě audioknihy. Jak se podařil díl druhý, Právo nálezce, se dozvíte v recenzi.

Stephen King si píše po svém a dokáže ke každému z žánrů, kterému se zrovna věnuje, dodat něco nového. U trilogie s detektivem ve výslužbě Billem Hodgesem je to nejen netradiční hlavní hrdina (důchodce s kardiostimulátorem, který si na začátku prvního dílu Pan Mercedes zrovna chystal vložit pistoli do úst), ale také z jakého úhlu pohledu na celou kriminální zápletku nahlížíme. Oproti Panu Mercedesovi se v Právu nálezce setkáme s Hodgesem, úzkostlivou Holly a čerstvým studentem Jeromem až skoro někde v půlce vyprávění, přičemž největší část audioknihy sledujeme počínání hlavního záporáka a jeho oběti. Kinga také mnohem víc zajímají motivy konání postav než samotné vyšetřování, kterému je oproti Panu Mercedesovi věnováno mnohem méně prostoru.

Právo nálezce se dotýká tématu literatury a jak do našich životů vnáší nejen to dobré, ale i to špatné, když se láska k ní přemění v posedlost. Morris Bellamy je velkým fanouškem spisovatele Johna Rothsteina, který napsal trilogii o rebelantském mladíkovi. Morrise však třetí díl, ve kterém se jeho oblíbený hrdina podřídí nárokům společnosti a přemění se z rebela v poslušného chlapce, dožene až k vraždě autora. Z Rothsteinova sejfu ukradne nejen velký obnos peněz, ale také desítky popsaných Moleskinů, ve kterých, jak Morris doufá, nalezne pokračování trilogie. Jenže si svůj lup nestihne užít, protože se ocitne ve vězení za jiný zločin. O mnoho let později objeví kufr s penězi a zápisníky třináctiletý Peter Saubers, který je také Rothsteinovým fanouškem. Peníze se rozhodne posílat anonymně své rodině, která se rozpadá nejen kvůli finančním problémům. Když po letech Morrise Bellamyho konečně pustí z vězení, jeho jedinou myšlenkou je znovu získat Rothsteinovy zápisníky, ať se děje cokoli, Peter mu však stojí v cestě a Bill Hodges s Holly a Jeromem mají zase práci.

Stephen King přichází v Právu nálezcepříběhem, který je o poznání rozvětvenější než Pan Mercedes. S prvním dílem však sdílí víc než jen hlavní trio. Mile mě překvapilo, kolik témat, odkazů a detailů v Právu nálezce pozorný posluchač najde (kromě obvyklých hravých Kingových vějiček, ve kterých odkazuje na vlastní knihy). Také se můžete těšit na návrat postav(y), které byste v tomto novém Hodgesově případu nečekali.

Složitější strukturu Práva nálezce odráží také fakt, že má audiokniha tentokrát rovnou čtyři narátory. Pasáže Morrise Bellamyho vypráví Petr Jeništa, který si po roli Cornelia Hickeyho v Terroru zjevně vydobyl respekt jako ten správný záporák. I v Právu nálezce se mu daří zachytit tu maniakální stránku Bellamyho osobnosti dokonale, zvlášť když vychází najevo jeho posedlost literaturou, ale neschopnost milovat skutečné lidi. Petera Sauberse se zhostil Zdeněk Piškula a výborně zachytil trable dospívajícího chlapce, kterého souhra událostí chytila do pasti a postavila před rozhodnutí, kterým by nikdo tak mladý čelit neměl. Jan Kanyza se vrátil v roli Billa Hodgese (a samozřejmě stejně jako v prvním díle předčítá i pasáže s Holly a Jeromem), jen je obrovská škoda, že mu Kingova předloha nedala tolik prostoru jako v Panu Mercedesovi. Kanyza má natolik podmanivý a charakteristický projev, že byste ho mohli poslouchat celé dny, a je bezpochyby tím jediným Hodgesem. A čtveřici uzavírá Hanuš Bor jakožto úlisný majitel antikvariátu, má však jen spíše vedlejší roli a moc dlouho se vám v přehrávači neohřeje.

Poslech trochu ruší fakt, že se narátoři mezi sebou nedohodli, jak budou namlouvat dialogy ostatních postav, a tak se nám dostane hned několika velmi rozdílných verzí Peterova, Bellamyho nebo třeba antikvářova hlasu.

Audioknihu doprovází také originální hudební podkres, v němž zaznívá drnkání nejen akustické, ale i té ostřejší elektrické kytary, a také harmoniky, což mi chvílemi evokovalo postaršího Američana s knírem, který se prohání po nekonečných silnicích na svém Harleyi. K Stephenovi Kingovi taková hudba prostě sedí.

Po Panu Mercedesovi a Právu nálezce slíbilo vydavatelství OneHotBook svým posluchačům i třetí díl, Konec hlídky, ve kterém Stephen King svou detektivní trilogii uzavírá. Máme se tedy na co těšit a já jsem velmi zvědavá, jak King všechny nitky příběhu dovede ke svému konci.

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.