Vymanit se z osidel lidské existence

Pokud sledujete, co vychází na našem knižním trhu a o čem se mezi čtenáři mluví, o Vegetariánce, která vyšla knižně jako jedna z Odeonek, jste stejně jako já určitě slyšeli. A ne jen jednou. Soudě podle názvu jsem si představovala knihu meditující o správnosti či nesprávnosti vegetariánství, ale nemohla jsem se mýlit víc. Vegetariánka vychází nyní i jako audiokniha z dílny mého oblíbeného vydavatelství OneHotBook a já u toho nemohla chybět. Více v recenzi.

Vegetariánku napsala jihokorejská spisovatelka Han Kang, což vám nejspíš napoví, že vás čeká nahlédnutí nejen do odlišné kultury a společenských zvyklostí, ale také jiné vyprávěcí postupy, než na jaké jsme zvyklí. Svůj zážitek z poslechu bych připodobnila k něčemu, co by vytvořil Murakami, kdyby se více zaměřil na temné projevy podvědomí svých postav, snové abstraktní výjevy a sexuální stránku svých děl a přidal k tomu ještě špetku poetiky a zvrácenosti.

Vegetariánka je román oceněný prestižní cenou Man Booker International Prize, který si v literárních kruzích právem získal pozornost a také i nálepku „kontroverzní“. Nečekejte tedy nic oddechového, ale spíše mnohovrstevnatou metaforu lidské existence, tedy nás lidských bytosti, v nichž se neustále sváří touha být individuem, plně sám sebou, s potřebou kmene, být součástí společnosti. Jak se vymanit z tohoto nekončícího boje? Jak může být žena sama sebou v totalitní a silně patriarchální společnosti?

Onou Vegetariánkou z názvu knihy je Jonghje, která následkem děsivých nočních můr ze dne na den přestane jíst maso. Její odmítání masa, pro které z pohledu jejích nejbližších nemá žádný důvod a které je považováno za něco nezdravého, nerozumného, krutě tvrdohlavého až zvráceného, šokuje okolí natolik, že její rozhodnutí zásadně ovlivní nejen její život, ale také život manžela, sestry i švagra. A právě z pohledu těchto čtyř postav nahlížíme na zdánlivě nesmyslnou vzpouru mladé jihokorejské ženy, která se své rodině pomalu mění před očima v něco, co sotva připomíná lidskou bytost.

Do role agresivního, arogantního a sebestředného manžela, který si svůj komplex méněcennosti vybíjí na své ženě, vybrala režisérka Jitka Škápíková vynikajícího Filipa Kaňkovského. Jeho postava ve vás totiž okamžitě vzbudí velmi silné nepřátelské pocity, a to hned po pár vyřčených slovech. Samotnou Jonghje představuje Martina Krátká, která snové pasáže mísící v sobě hrůzy ukrývající se v lidském podvědomí a abstraktní představy vyprávěla tak, že mi po zádech běhal mráz (o to víc, když jsem se pak ty děsivé metafory snažila rozkódovat). Jonghjina švagra se ujal Marek Holý, který se hravě vžil do role charismatického tápajícího umělce, který nalezne inspiraci právě v Jonghje a své silné sexuální touze po jejím novém já. A posledním střípek skládačky doplňuje Zdeňka Žádníková Volencová jako Jonghjina obětavá a pasivní sestra, která svůj život zasvětila péči o manžela a syna, aniž by se ptala, po čem sama touží. Všichni čtyři interpreti zosobňují charaktery a uvažování postav na výbornou a umožňují vám pronikat hlouběji a hlouběji do tohoto metaforického snového příběhu.

Vegetariánku může každý posluchač chápat a interpretovat jinak, a myslím, že právě v tom tkví síla tohoto nedlouhého příběhu (poslech má něco málo přes šest hodin). Text se postupně, stejně jako sama Jonghje, mění v něco těžko uchopitelného a nepopsatelného, rozplývá se v sen, metaforu, abstraktní představy a bizarní vjemy a vyústí ve velmi silný a naprosto surreálný emotivní zážitek. Já v příběhu vnímala především touhu jedince vymanit se z osidel existence svázané konvencemi a očekáváními společnosti, ale čím víc o Vegetariánce přemýšlím, tím více pohledů, skrytých významů a myšlenek v ní nacházím.

Audioknihu doprovází podobně snová a abstraktní hudba, v níž se mísí melancholie i temný děs Jonghjiných nočních můr, a dotváří tak celkový zážitek z poslechu. Upřímně, není to zrovna příjemný poslech a také není určený pro každého. Pokud ale stejně jako já rádi zavítáte do dosud neprozkoumaných vod literatury a okusíte něco nového (a máte náhodou v oblibě mnohovrstevnatá a znepokojivá metaforická díla), pak je Vegetariánka volbou číslo jedna. Audioknižní zpracování vás rozhodně nezklame.

Co na Vegetariánku říkáte vy? 🙂

 

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.