Sedíte zrovna v kanceláři, za oknem zuří typické aprílové počasí a vy sníte o horách, výhledu do krajiny, tichu a nadhledu, kdy všechno kolem vás je obrovské a vaše problémy jsou náhle tak směšně malé? Pokud se zrovna nemůžete sebrat a vyrazit, pak vás tam alespoň ve fantazii přenese audiokniha Osm hor, jejímž autorem je jeden z nejoblíbenějších italských spisovatelů Paolo Cognetti. Jak audiokniha dopadla? Dozvíte se v recenzi. 🙂
Trvalo mi dlouho, než jsem se zamilovala do hor. Ještě si vzpomínám, jak nás na gymplu tahali po kopcích a my se projevovali jako typičtí puberťáci – tedy vzpourou proti všemu, co se po nás chtělo. Od té doby jsem měla hory spojené se spoustou dřiny, potu a nedostatkem dechu. Minulý rok jsem si splnila sen a po tři týdny cestovala po Novém Zélandu, kde jsme chodili po horách den co den. Když jsme se vrátili domů, zjistila jsem, že cítím něco, co jsem předtím nepociťovala – neustálý stesk po horách, jejich vrcholcích, větru šlehajícího do tváře, čerstvém vzduchu a cestách vinoucích se vzhůru do nekonečna. Tenhle stesk mě už nikdy neopustil a troufám si říct, že neopustí. Právě proto mě audiokniha Osm hor of Paola Cognettiho tak oslovila – najednou jsem měla společníka, který rozumí mé touze vrátit se do hor.
Osm hor je příběhem, který svým pomalým tempem vyprávění perfektně vystihuje onen pocit stoupání a klesání životem, když neustále zdoláváme vrcholy a výzvy a všechny nečekané překážky, které se nám staví do cesty. Je to také příběh o velkém přátelství a lásce k horám, které pro hlavního hrdinu nepředstavují pouze obrovské kopce z kamení, ale jsou metaforou jeho životní zkušenosti. Ital Pietro se v horách sice nenarodil, ale už odmalička se v nich cítil jako doma, protože ho otec často brával s sebou do Alp. Pro Pietrova otce představovaly hory jedinou možnost úniku z šedivé reality, pro nesmělého Pietra však byly místem, kde našel nejlepšího přítele Bruna a kam se i v dospělosti neustále vracel, ačkoli ho život sem tam zanesl úplně jinam.
Cognetti vypráví pomalým zadumaným tempem, vychutnává slova a zprostředkuje vám zážitek z hor se vším tím krásným i nemilosrdným. Vezme vás mezi stromy, salaše, kameny a potoky, mezi lidi, kteří horami žijí, do míst, kam lidská noha vkročí jen málokdy, a Pietrovým prostřednictvím vám ukazuje, proč některým lidem přirostou hory k srdci natolik, že už pak bijí jen pro ně. Při poslechu jsem se viděla, jak kráčím po Pietrově a Brunově boku a alespoň na chvíli ve mě Osm hor vyvolaly ten „pocit zázraku“, který v horách tak často zažívám.
Vyprávění Osmi hor se ujal herec Pavel Batěk, pro kterého je tato audiokniha první spoluprací s vydavatelstvím OneHotBook. Role Pietra se zhostil na výbornou, dokázal už tak hlubokému příběhu o přátelství, významu hor pro jednoho člověka, hledáním sebe sama či vztahu otce se synem dodat nové roviny. Vypráví pomalu, nikam nespěchá, stejně jako horolezec, který si moudře rozloží síly na celý výstup. V jeho podání není audiokniha pouhou jednohubkou, na kterou hned po skončení zapomenete. Naopak, některé pasáže vám budou v mysli znít ještě pěkně dlouho, a tak to má být, zvlášť u tohoto typu vyprávění. A kdo ví, možná si na Osm hor vzpomenete stejně jako já, až budete stoupat k vrcholu.
Nesmíme zapomenout ani na hudební podkres audioknihy, který se tentokrát nese v duchu variací na lidovou italskou hudbu a ve filozofičtějších pasážích zpomalí a zjemní, nechá vás vydechnout a pozastavit se v myšlenkách.
Osm hor není audioknihou pro každého. Nestrhne napínavým příběhem ani senzací. Místo toho vás vezme na výpravu k jedné osudové hoře a dvěma přátelům, jejichž osud je s horou spjatý. Možná pochopíte, proč se lidé bez dechu a na konci sil škrábou do výšek a proč to vždy rádi udělají znovu a znovu. A možná se i vy vydáte do hor. 🙂
P.S. Děkuji OneHotBook za možnost návratu do hor, i když jen v myšlenkách. 😉