Severská literatura nemusí nutně znamenat detektivku a mé oblíbené audioknižní vydavatelství OneHotBook nás o tom už přesvědčilo několikrát. V minulé recenzi jsem se rozepsala o Tady byla Britt-Marie a v tomhle článku vám povím víc o Porodní bábě od finské spisovatelky Katji Kettu. Jak audiokniha dopadla a bude to ten správný poslech pro vás? 🙂
Na úvod zmíním, že tohle rozhodně není audiokniha pro každého, zvlášť ne pro slabší jedince, kteří v popisu děje uvidí slovo „láska“ a očekávají romantický příběh na pozadí útrap druhé světové války. Nic takového ani zdaleka nedostanete, příběh Porodní báby bruslí na hraně tohoto klišé a jako by se mu i chvílemi s úšklebkem vysmívala.
V medailonku autorky Katji Kettu na stránkách vydavatelství se dočtete, že se v jejích příbězích „mísí krása s ošklivostí, vznešenost s nízkostí“. To je ještě hezky řečeno, myslím. 🙂 Porodní bába je příběhem, který sice vypráví příběh lásky a odvahy, tedy něčeho krásného a vznešeného, ale často na ně spolu s postavami nahlížíme z té odvrácené strany. Je tu zoufalství, hnus, lidé, kteří dělají opravdu ohavné věci, naprostá nelidskost či sexuální scény, ze kterých by se autorka 50 odstínů šedi jen červenala.
Je to drsný a syrový poslech, Katja Kettu ale vypráví o době a činech, na které bychom neměli zapomenout. Lidská paměť často zapomíná, vymazává to ošklivé nebo ho skrývá někde v hlubinách naší mysli, aby nás chránila. Hrůzy druhé světové války by se ale nikdy neměly opakovat, a tak jsem i já zatla zuby a pečlivě naslouchala vyprávění porodní báby, i když mi často přinášelo úzkostný pocit.
Porodní bába vás zavede do roku 1944, kdy se na mrazivém severu Finska odehrává laponská válka. Jak se ukáže, není to zrovna vhodná doba na vzkvétající lásku mezi Víločkou, porodní bábou a vyděděncem společnosti, a nacistickým důstojníkem Johannesem, který bezmezně věří v myšlenku Třetí říše. Víločku, která by Johannese následovala kamkoli, její hluboký cit zavede až do vězeňského tábora, kde se stane svědkem strašlivých událostí.
Příběh sledujeme z pohledu tří postav: samotné Víločky, Johannese a také záhadného mrtvého muže, který ve svých denících zachycuje život zrádce a špiona pracujícího pro britskou tajnou službu, gestapo i Sověty. OneHotBook to opět využilo pro tvorbu vícehlasé audioknihy.
Role Víločky se chopila herečka Pavla Beretová, která je na poli audioknih nováčkem, ale vy to ani nemáte šanci poznat, protože je prostě výborná. Všechny ty emoce, které Víločku na její cestě provázejí, dokáže naprosto přesně vystihnout a přechází mezi nimi tak bravurně, jak je to možné. To samé platí i u Jaroslava Plesla, který se zhostil role Johannese a pojal ho jako navenek drsného, uvnitř však poznamenaného a křehkého muže. Už v audioknize Sběratel jsem si ho oblíbila a v Porodní bábě mi jen potvrdil, jak se umí do své postavy vžít a zprostředkovat ji tak čtenáři na stříbrném podnose. A třetici doplňuje Jan Vlasák, další zkušený interpret, který čte zápisky mrtvého muže a svým sametovým hlubokým hlasem trefně vystihl zlomeného zrádce a špiona, který musí žít s činy, jichž se dopustil.
Všichni tři herci si s nezvyklým jazykem románu zkušeně poradili a někdy až pompézní metafory či přirovnání znějí z jejich úst přirozeně, což je někdy až s podivem. Však uvidíte, že Katja Kettu volí slova opravdu neobvykle a pro překladatelku Jitku Hanušovou to musel být oříšek, se kterým si však dokázala vyhrát.
[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/263185181″ params=“color=ec0515&show_artwork=false“ width=“100%“ height=“166″ iframe=“true“ /]
Ani v Porodní bábě nechybí hudební podkres, někdy mrazivý a znepokojivý, někdy až melancholický. Doprovází tak příběh a jeho atmosféru a umocňuje ho.
Porodní bába určitě není audioknihou pro každého, zato je však precizně zpracovaná a pokud se vás toto téma dotýká, čeká vás velice intenzivní zážitek z poslechu.
Tak co, pustíte se do Porodní báby? 😉
P.S. Moc děkuji vydavatelství OneHotBook za tenhle audioknižní kousek k recenzi. 🙂
Wow, nádherná recenzia. Porodní bába je najlepšia kniha, akú som minulý rok čítala a je skvelé, že audiokniha sa tak podarila. Pavlu Beretovú som počula čítať ukážku na veľtrhu Svět knihy a bola výborná. Tuším že i samotnej autorke sa to páčilo.
Som veľmi zvedavá na poviedky Sběratel dýmek, chystám sa na ne čo najskôr.
Moc děkuju. 🙂 Rozhodně to nebyl jednoduchý poslech a místy ani přijemný, ale díky zpracování audioknihy stojí za to. Nedivila bych se, kdyby Kettu byla nadšená. Škoda, že jsem to zmeškala. 😉