Soumrak dne byl jedním z těch románů, který už několik let čekal na mém seznamu knih k přečtení. Od Kazua Ishigura už jsem předtím četla podmanivý a lehce sci-fi prvky říznutý román Neopouštěj mě a Soumrak dne mě lákal o to víc, že o něm básnil každý přednášející na katedře anglistiky. Audioknižní vydavatelství OneHotBook však jako by mi do mého čtecího wishlistu tajně nahlíželo a dalo si za cíl postupně mi plnit má přání – Soumrak dne totiž vyšel audioknižně a já to vzala jako znamení, že přišel čas si ten příběh vyposlechnout. Více v recenzi. 🙂
Ishigurův Soumrak dne se z krátkého popisu zápletky může zdát poněkud nezajímavý, ale opak je pravdou. Důkladné nahlédnutí do života pravého britského majordoma a gentlemana je překvapivě podmanivé. O to víc, že jako čtenář či posluchač nasloucháte vyprávění pana Stevense z jeho osobitého úhlu pohledu, avšak na vše samozřejmě nahlížíte z toho svého a víte, že řečený majordomus přichází o mnohé z radostí života.
Představte si, že jste celý svůj život zasvětili práci, a to ne ledasjaké. Aniž byste si kdy vzali volno, působíte jako majordomus, který se stará o chod domácnosti v Darlingtonském panství a o blaho lorda Darlingtona. Vaším mottem je důstojnost, tedy sloužit loajálně, aniž byste do své služby zamotávali své názory či emoce. Nemáte rodinu ani blízké, se svými kolegy z personálu mluvíte především o pracovních záležitostech a i v soukromí si neodpustíte být důstojný a dokonalý gentleman. Možná postrádáte lidskost a schopnost projevit i ty nejsamozřejmější city, ale jako majordomus se to od vás přece nečeká. A pak, jednoho dne, si najednou uvědomíte, že svět se mění a brzy se ideál majordoma stane zastaralým přežitkem. Panství britského lorda padne do vlastnictví mnohem liberálnějšího Američana a vy působíte jako relikvie z minulosti. To je osud pana Stevense, našeho vypravěče, který se při cestě navštívit bývalou zaměstnankyni sídla, Paní Kentonovou, ohlíží zpět do minulosti a rekapituluje svůj život.
Britský spisovatel japonského původu Kazuo Ishiguro (mimochodem nově také držitel Nobelovy ceny za literaturu) se v Soumraku dne dokázal převtělit do postavy pana Stevense tak dokonale, že vás vyprávění majordoma okamžitě vtáhne to světa britského panství minulého století a představí vám úskalí i radosti života majordoma. Mimo to se ale dotkne také hlubších témat, z nichž z vás mnohdy zamrazí. Jako posluchač rozumíte tomu, co pan Stevens nevidí či nechápe, a sledujete, jak touto nevědomostí zraňuje sám sebe i lidi ve své blízkosti. Paní Kentonová, má oblíbenkyně, jakožto jeho citlivý a emociální protiklad nastavuje zrcadlo jeho upjatosti a až tvrdohlavému trvání na důstojnosti, lord Darlington je zase ideálem, kterému pan Stevens bez váhání věrně sloužil, aniž by zvážil, jestli vůbec s lordovými názory a hodnotami souhlasí. Ishiguro se také dotýká tématu evropské politiky za druhé světové války, otázky židovství i radikálních změn ve společnosti po válce.
Interpretace se zhostil herec Jan Vlasák a stal se tak vynikajícím majordomem i vypravěčem. Jen se podívejte na podařenou obálku audioknihy a zjistíte, že nikoho lepšího si ve vydavatelství OneHotBook ani nemohli přát. Okamžitě se pro mě stal panem Stevensem a během prvních pár vět mě bez potíží vtáhl do světa minulého století a jiných ideálů . Jan Vlasák si dokázal se Stevensovým ideálem důstojnosti a loajální služby v kontrastu s lidskostí paní Kentonové a idealistickým lordem Darlingtonem pohrát na výbornou. Audioknihu doplňuje také jemná cinkavá melodie, která čas od času přechází do temnějších tónů a slouží tak jako dokreslení atmosféry vyprávění.
Jsem neskutečně ráda, že se mi Soumrak dne konečně dostal do rukou (respektive do uší). Často mě proslulé romány či díla s kultovní nálepkou dokáží zklamat, ale musím s potěšením říct, že Soumrak dne mezi ně nepatří. Ishigurovo dílo mě naopak mile překvapilo svou hloubkou a zároveň poutavým nahlédnutím do života člověka, který práci obětovat všechno.
P.S. Děkuji OneHotBook za to, že mi pomáhají s mým wishlistem. 😉