Audioknižní nakladatelství OneHotBook nás zásobuje kvalitními kousky už nějaký ten pátek a od detektivních příběhů se dostává i k jiným žánrům, třeba právě ke sci-fi. Tentokrát se audioknižního zpracování dočkal kultovní román od Orsona Scotta Carda Enderova hra, který byl i zfilmovaný s Asou Butterfieldem v hlavní roli a Benem Kingleyem, Harrisonem Fordem a Violou Davis ve vedlejších rolích. Jak se audiokniha povedla? 🙂
Enderova hra je prvním střípkem z celého cyklu románů o geniálních dětech a jejich roli v boji s mimozemskou civilizací. Hlavním hrdinou je chlapec Ender, kterému na začátku příběhu není ani ještě deset let, přesto však spolu s ostatními geniálními dětmi na jeho bedrech spočívá neuvěřitelné břímě. Právě jedno z dětí z Bitevní školy má odvrátit třetí útok Termiťanů, technologicky vyspělé mimozemské civilizace, která opět chystá invazi a jejím cílem je vyhladit lidstvo. Druhý útok se podařilo zastavit díky genialitě velitele Mazera Rackhama, na jehož místo je nejvhodnějším kandidátem Ender a my sledujeme, jak ho pod mnoha fyzickými i psychologickými tlaky a zkoušami formují ve velitele s výjimečnými schopnostmi a myšlením. Nezbývá však moc času…
Enderova hra není jen sci-fi laděným příběhem s military příchutí, ale najdeme v něm také velmi zajímavé podněty k zamyšlení. Orson Scott Card se zde dotýká otázky dětství, geniality dítěte a jeho využití ze strany zoufalých dospělých, kteří nevidí jinou možnost, než mladého člověka zlomit a nelítostně ho tvarovat, aby sehrál svou roli v budoucí válce. Ender se stává nástrojem a musí obětovat své dětství pro vyšší cíle. Kromě toho se také můžeme ptát: co je hra, kde začíná a končí pouhá zábava a kdy je hra prostředkem k ovládání druhých či manipulaci?
OneHotBook zpracovalo audioknihu jako dvouhlasou, přičemž si interpretaci mezi sebou rozdělili herci Pavel Rímský a Filip Kaňkovský. Myslím, že toto rozhodnutí je zde nasnadě, protože tak odděluje počáteční monolog mezi veliteli, tedy pohled dospělých, a následné vyprávění o Enderovi a jeho dětských společnících.
Pavel Rímský se samozřejmě zhostil úvodu každé kapitoly, která se nese v duchu strategizování dospělých a jejich manipulování dětmi. Je to výborná a logická volba, protože Rímského plný hlas snad ani nemůže symbolizovat drsný a autoritatnvní dospělácký svět víc.
Filip Kaňkovský zase namluvil části Enderovy hry věnované dětským hrdinům, tedy většinu audioknihy. Naproti Rímskému má Kaňkovský o dost jemnější hlas, takže tato volba opět dává smysl a navozuje ten správný kontrast mezi světem dospělých a dětí. Jeho sympatická interpretace se skvěle poslouchá a myslím, že v jeho podání nelze Endera neobdivovat a neoblíbit si ho.
Každá nahrávka je doprovázena hudbou, která svým dynamickým techno a elektronickým zněním navozuje atmosféru příběhů z vesmíru, a je jí tak akorát, aby nerušila a naopak co nejvíc sloužila příběhu a jeho celkové „náladě“.
[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/292237690″ params=“color=ec0515&show_artwork=false“ width=“100%“ height=“166″ iframe=“true“ /]
Enderova hra je bezpochyby nutností pro všechny fanoušky sci-fi a žánrových případů, ale ocení ji i posluchači, kteří do této fanouškovské základny tak úplně nespadají. Audiokniha dokáže svou propracovanou psychologickou rovinou a hlubokými tématy oslovit i širší skupinu posluchačů a byla by škoda ji přejít bez povšimnutí. Pokud tedy máte v těchto mrazivých dnech krátkou chvíli, proč s Enderem nezavítat do vesmíru? 🙂
P.S. Děkuji OneHotBook za další parádní audioknihu.