TOP 3 spisovatelské filmy roku 2012

Na spisovatelích jako hlavních hrdinech filmů něco je. Nebo je to naopak a filmy se spisovateli v hlavní roli jsou prostě neodolatelné? Prsty v tom má taky fakt, že jsem aspirující pisálek. Proto pokaždé, když se objeví nějaký spisovatelský film, ať už nenápadný nebo plný hollywoodských hvězd, zbystřím pozornost. Jsou inspirativní, poodkrývají  něco ze života kreativních jedinců, jejich starosti a strasti a nutí mě k zamyšlení. Co víc si přát? V tomhle článku vám představím medailové pozice snímků o spisovatelích tohoto roku.

The Magic of Belle Isle

Miluju Roba Reinera. Jeho filmy dokáží pohladit na duši a zároveň vám kromě úsměvu dají i něco víc. A The Magic of Belle Isle s Morganem Freemanem v hlavní roli je přesně takový. Příběh vypráví o zahořklém spisovateli, který byl kdysi slavný, dnes ale dokáže jen nadávat a pít. Jeho cesta k touze znovu začít psát je kouzelná stejně jako ostrov Belle Isle. A navíc aspirující spisovatelé dostanou i pár rad ohledně představivosti a tvorbě příběhů. Nádherný film.

 

The Words

Začínající spisovatel Rory Jansen vydá svou prvotinu a ihned je to senzace. Takové knihy se objevují jednou za století či dekádu. Jsou neobyčejné a vnáší do literárního světa něco nového, převratného. Jenže co když Rory není jejím opravdovým autorem? A co když se skutečný autor záhy objeví a Rory bude muset zaplatit? Tenhle skvělý příběh v příběhu, který je orámovaný ještě jedním, se zamýšlí nad otázkou volby, morální odpovědnosti za své činy a cenou za pravdu.
I když má tenhle poměrně nenápadný film poněkud rozporuplné recenze, já si ho užila a nebojím se ho doporučit. 😉

Ruby Sparks

 
Mladý spisovatel trpí tvůrčím blokem a jeho milostný život taky není zrovna lahoda. Jenže pak si vymyslí Ruby, fiktivní postavu, která by mohla být jeho vysněnou dívkou a zjistí, že si Ruby našla cestu z jeho představivosti do reality a nějakým záhadným způsobem existuje. Kromě toho, že se u filmu zasmějete a možná si i popláčete, přinutí vás zamyslet se nad mocí, kterou má tvůrce příběhů v rukou. Co kdyby se to, co napíšete, opravdu stalo? To z vás přece dělá boha…
 
Viděli jste některý z filmů? Co na ně říkáte? 😉
 
Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře
 1. Ľubica napsal:

  Videla som The Words, minulý týždeň. Páčil sa mi a hneď som dostala chuť na ďalšie, podobne zamerané. Vďaka za tipy.

  • Není zač. 😉 Chystám ještě další článek o spisovatelských filmech, takže tipů bude víc. 😉

  • Ľubica napsal:

   Tak som práve dopozerala aj The Magic of Belle Isle. Krása. Zasmiala som sa, aj zamyslela. Väčšinou čítam, prípadne počúvam hudbu (a píšem), filmom som akosi všeobecne neprišla na chuť, ale spolu s filmom Hodiny je to v krátkom čase už tretí, čo ma zaujal. Už sa však na mňa Murakami a jeho 1Q84 trochu mračia, takže idem čítať:)

  • Jsem ráda, že se líbil. 😉
   Hmm, na Murakamiho se taky chystám, od Kafky na pobřeží na něj nedám dopustit. Hezký počtení. 😉

 2. Bára napsal:

  Za poslední tři roky jsem viděla filmů opravdu minimum, takže i tyhle mi unikly, ale určitě s tím něco udělám 🙂 Jako stejně aspirující pisálek mám tuhle tematiku moc ráda 🙂 Děkuju za doporučení!

 3. Fabulator napsal:

  Neviděl jsem žádný, ale určitě napravím. Asi tak před minutou jsem ještě žil ve světě, kde pro mě „Spisovatelský film“ byl neexistující objekt.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.