Do vody s novým příběhem Pauly Hawkinsové

Věřte mi, do téhle vody byste se ponořit nechtěli, i kdyby bylo třeba čtyřicet stupňů. V letních vedrech přichází Paula Hawkinsová po svém bestsellerovém debutu Dívka ve vlaku s dalším thrillerem a nemohla jsem u toho chybět ani já, ani mé oblíbené audioknižní vydavatelství OneHotBook. Jak se audiokniha vyvedla? Dozvíte se v recenzi. 🙂

Tenhle mrazivý psychologický thriller nás zavede do městečka Beckford, které je pověstné místní řekou a především tůní, nad kterou se tyčí skála a která si po právu vysloužila přízvisko tůň tonoucích. Už po celá staletí tu našlo smrt bezpočet žen od údajných čarodějnic při takzvané zkoušce vodou až po ženy, které zde spáchaly sebevraždu. Ale co když ne každá z nich do tůně skočila dobrovolně? Co když je tůň tonoucích příhodným místem někoho se zbavit?

Do příběhu audioknihy Do vody vstoupíte v okamžiku, kdy si tůň vyžádala další oběť. Je nalezeno tělo svobodné matky Nell Abbotové, která byla tůní posedlá a psala o její historii knihu, a nedávno předtím tu spáchala sebevraždu i mladá dívka Katie. Ani jedna z nich nepůsobila jako sebevraždený typ, a tak má celá řada postav včetně Nelliny sestry Jules, seržanty Erin i Nelliny dcery Leny napilno při odhalování dávno pohřbených tajemství tohoto zdánlivě idylického místa.

Do vody, druhá kniha Pauly Hawkinsové, působí už vypsanějším dojmem než její debutová předchůdkyně Dívka ve vlaku. Přesto mně napadá otázka, co konkrétně vyšvihlo Hawkinsovou opět na špičky bestsellerových žebříčků. Nechápejte mě špatně, Do vody není špatný příběh, právě naopak, ale rozhodně to není nic, co by vás posadilo na zadek. Velkolepá reklama i marketing, které se románu Do vody dostávají, možná tomuhle příběhu škodí. 

Do vody je jedním z těch thrillerů, které vás udrží v napětí díky nasazené otázce: Co se stalo Nell a Katie a proč?, a které především staví na postavách. Těch najdete v příběhu více než dost a tady má podle mě audiokniha navrch. Každá z postav totiž dostala svůj vlastní hlas (audiokniha má celkem deset interpretů), a tak vám jejich rozlišovaní značně ulehčí. I tak chvíli trvá, než se zorientujete v tom, kdo je kdo a kdo chce co, a příběh zpočátku působí trochu zmateně. Kde se v Dívce ve vlaku prolínaly osudy tří žen, tady jich je celá desítka včetně příběhů z dávné minulosti. 

Paule Hawkinsové se ale podařilo zápletku ukočírovat, i když závěrečné odhalení nebylo tak překvapivé, jak jsem doufala. Na druhou stranu jsem si oblíbila její způsob práce s postavami, které jednu chvíli nesnášíte a pak si je najednou díky nějakému maličkému aktu lidskosti oblíbíte. 

Vícehlasé audioknihy jsou doménou vydavatelství OneHotBook, a i tentokrát je výběr inetrpretů na jedničku. Jitka Ježková je skvělá jako Jules, sestra Nell s temnou nepochopenou minulostí. Lucie Pernetová se výborně zhostila role Leny, dcery Nell, která se vypořádává se smrtí své nejepší kamarádky i matky a také vlastním dospíváním. Jana Stryková sehrála s přehledem roli policistky převelené do Beckfordu kvůli ne zrovna hezkému incidentu. Nechybí ani výborná Růžena Merunková jako Nickie Sageová, stárnoucí medium, které má odpovědi, ale lidé mu odmítají naslouchat. Marek Lambora namluvil příběh z pohledu Katieina bratra Joshe a jejich matku Louise ztvárnila Dana Černá. A tím seznam nekončí: máme tu ještě herce Vladislava Freje jako Patricka a Vasila Fridricha jako Seana, Aleše Procházku jako učitele Marka Hendersona a Apolenu Veldovou jako Libby. Každý z nich vtiskl své postavě osobnost, což je v tak postavami bohaté audioknize téměř nutnost.

[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/328019902″ params=“color=ec0515&show_artwork=false“ width=“100%“ height=“166″ iframe=“true“ /]

Audioknihu doprovází také tajemný hudební podkres, který si pohrává s přízračnými variacemi na tekoucí vodu a svět pod vodní hladinou. Pokud něco dokáže dodat temnému příběhu ještě hutnější atmosféru, tak je to právě tento nenápadný komorní „soundtrack“. A také obálka, která je převzatá z knižní obálky a naprosto parádní. 

Bude zajímavé sledovat, jak se autorčin styl i smysl pro příběh s každou další knihou vybrušuje, a já už jsem teď zvědavá, co nás čeká příště. A co vy? 🙂

P.S. Děkuju OneHotBook za další audioknižní mrazení. 🙂

 

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.