Archetypy postav: Pečovatel

Přišel čas psychologicky rozebrat další z postav. Tentokrát na Freudovo sofa ulehne Pečovatel či Pečovatelka. 😉

Pečovatelům se taky přezdívá Svatí, Altruisté, Rodiče, Pomocníci či Podporující, což mluví samo za sebe. Máme tu co dočinění s postavou, která se velkoryse, nesobecky a upřímně stará a zajímá o druhé. Má obrovskou míru pochopení, podpory, empatie, optimismu a povzbuzení. Jejich trpělivost a obětavost z nich dělá velmi oblíbené jedince.

Nemův taťka je typický Pečovatel.

Smyslem života Pečovatele je měnit životy druhých lidí k lepšímu. Pokud se jim něco takového povede, jsou naprosto spokojení a naplnění. Tohle jim bohatě stačí, na oplátku často nic nechtějí. Jsou svému poslání plně oddaní a podporují druhé, jak jen to jde – jsou skvělými posluchači, neztrácí optimismus a rádi poradí.

Pečovatelé se nejdříve starají o druhé, pak teprve o sebe. Reagovat na potřeby jiných lidí je pro ně výzva a většinou jsou to oni, kdo druhým pomáhají pochopit, že všechno zlé je pro něco dobré.

Povaha Pečovatelů, ačkoli se zdají být šťastlivci, sebou nese mnohé negativní. Mnozí je mohou lehce využít, protože Pečovatelé nejsou zrovna přeborníci v říkání NE. Raději udělají kompromis, na který doplácí oni sami, až to nakonec vede k tomu, že se z nich stanou mučedníci. Pro druhé jsou ochotní dělat cokoli, riskují a ubližují sami si sobě. Pokud si nedají pozor, čeká je syndrom vyhoření, nebo si z nich někdo udělá rohožku.

Někteří Pečovatelé neumí rozpoznat zdravou hranici mezi péčí o druhé a péčí o sebe. Zapomínají na svoje potřeby a starají se o jiné, dokud nepadnou únavou. Většina z nich trpí zachráncovským komplexem, i když se mohou najít tací, kteří skrze druhé chtějí dosáhnout slávy či osobního zisku. 

Chtějí všechny učinit šťastnými, což je poměrně neuskutečnitelný úkol. Proto se Pečovatel snaží všechny potěšit, být dobrý pro každého, a to pro něj může být velmi vyčerpávající. Často se taky stává, že je tato nebohá postava zmítána na všechny strany, neví, kdo je, je nerozhodná a ztrácí sebe sama. 

Motivovat je pravděpodobně bude:

 • touha chránit druhé
 • touha starat se o druhé a pomáhat
 • touha měnit skutečnost k lepšímu

Bát se pravděpodobně budou:

 • že je někdo označí za sobecké či nepřátelské
 • vyhoření

Mezi známé postavy, které nesou znaky tohoto archetypu, patří:

 • Nemův otec z filmu Hledá se Nemo
 • paní Weasleyová  z Harryho Pottera
 • Clarissa a Laura z knihy Hodiny od Michaela Cunninghama
 • Elinor Dashwoodová z románu Rozum a cit od Jane Austenové

Motto: Miluj bližního svého.

Máte rádi Pečovatele? Co si o nich jako o postavách myslíte? 😉

 

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře
 1. Lucie napsal:

  S postavou pečovatele mám ryze hluboké a osobní zkušenosti :-), myslím, že jsi tento archetyp popsala velmi výstižně!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.