Můj rok s příběhy

Myšlenkování, Tipy

Na začátku roku jsem si začala psát seznam knih, audioknih a komiksů, které jsem přečetla a poslouchala – moje paměť je totiž značně nespolehlivá a když mě někdo požádá o tip ke čtení, v hlavě mám úplně prázdno. Takže pro tentokrát to  napravuji přehledem toho nejlepšího, s čím jsem se v roce 2014 setkala, a co jsem si z toho odnesla.

Video: Co dělá příběhy nezapomenutelnými?

Tvůrčí psaní, Videa

Některé příběhy nás doprovází celý život, protože mají něco, co jiným chybí. Některé jsou zkrátka obyčejné a jiné zase milujeme natolik, že se k nim neustále vracíme a pamatujeme si každičký detail. Čím to je? Zamyslela jsem se nad touhle otázkou a vzniklo z toho video, které najdete uvnitř článku.

Jak přestat vymýšlet stále nové nápady a začít jednat

Myšlenkování, Tipy, Tvůrčí psaní

Nápadů míváme nepočítaně, kolik z nich ale doopravdy dotáhneme k realizaci? Jenom naprosté minimum, bohužel. Z vlastní zkušenosti vím, že sršet inspirací nestačí. Často se mi stává, že v noci nespím, protože se mi v hlavě rodí jeden objevný nápad za druhým a nemůžu se zastavit. Vše si zapíšu do zápisníku a teprve až se úplně vyčerpám (jak fyzicky, tak mentálně), konečně usnu. Ráno na mě čeká papír počmáraný jakýmisi klikyháky, po jejichž rozluštění veškeré to nadšení předešlé noci opadá. Znáte to? 

Trudný život literárních postav

Myšlenkování, Tvůrčí psaní

Soucítím s literárními hrdiny. Už vás někdy napadlo, jak to ti chudáci mají těžké? Mocný spisovatel s tužkou v ruce či s prsty na klávesnici nelítostně určuje jejich osud a oni s tím nemůžou vůbec nic udělat. Nechává je padnout na úplné dno, ztratit všechno včetně sebe sama a pak je bez výčitek svědomí sleduje, jak se v tom plácají. Útěchou jim může být snad jen to, že je milují tisíce lidí po celém světě, kteří se na chvíli vžili do jejich trudného života a prožívali jejich úspěchy i pády spolu s nimi.

Mohou příběhy změnit svět?

Myšlenkování, Tvůrčí psaní

Příběhy jsou všude okolo nás. O některých z nich víme, máme je přece přímo před očima – filmy, knihy, počítačové hry, divadlo či naše vlastní životy. Ale některé nám zůstávají skryté – nejen proto, že pro člověka není možné pojmout každičký příběh, který kdy byl, je a bude vyprávěn, ale také proto, že jsme k některým zkrátka slepí. Ani nám často nedochází, jak důležité příběhy jsou.

Knižní konspirační teorie

Myšlenkování
Znáte to, když se děje něco špatného, jen málokdy si přiznáme, že si za to můžeme sami. Vždycky za to můžou ti nahoře, ti mocní, ti byrokratové, ti podezřelí muži v černém, co se vozí ve velkých nablýskaných kárách s kouřovými skly. Prostě za vším stojí konspirace a i když jsou některé z teorií, slušně řečeno, značně přitažené za vlasy, neubráníme se pocitu nejistoty. A co když je to pravda? Napadalo vás ale někdy, že konspirační teorie se dají najít i na poli literatury?

Co mě naučil Stephen King

Myšlenkování, Tvůrčí psaní
Vždycky jsem si lámala hlavu nad tím, jak spisovatelé dokáží napsat knihu o více než tři sta stranách a nezbláznit se z toho. Sama jsem se pokoušela něco napsat už tolikrát, že to snad ani nedokážu spočítat, a kromě jednoho případu (který jsem sice dotáhla do konce, nijak valně však nedopadl) jsem to vždy vzdala daleko před koncem. A tak jsem začala pátrat ve vodách internetu a v knihách a hledala rady…

Proč tvoříme?

Kreativita, Myšlenkování, Tvůrčí psaní

Proč mají někteří lidé nutkání tvořit a jiní to považují za naprostou ztrátu času? Co nás žene k tomu, abychom se usadili za stůl s perem, tužkou, štětcem, propiskou, pastelkou (či čímkoliv jiným) a trávili svůj čas tím, že píšeme, kreslíme, malujeme, lepíme, vystřihujeme? A existuje na to vůbec jednoduchá odpověď?