Sny. Cíle. Návyky.

Myšlenkování, Tvůrčí psaní

Na blogu Write to Done, kam si občas chodím pro inspiraci nebo nápady, se objevil článek o tom, jak ze sebe udělat vysoce produktivního spisovatele. Já vím, je to pořád dokola, tyhle návody. Můžete se jimi snadno nechat zlákat z cesty, což je docela paradox. Stačí jen číst jeden návod za druhým a říkat si, že se z toho něco naučíte, jenže pak odkládáte samotné psaní a neučíte se nic. O tom jsem ale mluvit nechtěla. V článku mě zaujalo spíše tohle: Sny. Cíle. Návyky.

Podivné zvyky pánů spisovatelů II.

Myšlenkování, Tvůrčí psaní

Není spisovatel jako spisovatel. Někdo si představí potem páchnoucího profesora v obleku podivné barvy a s pleší na hlavě, někdo zase bohémského podivína s mastnými vlasy. Věřte nebo ne, mezi spisovateli se najdou naprosto normální jedinci, kvůli kterým byste se v davu neohlédli, ale těch tenhle článek nebude. Posbírala jsem druhou várku zvláštních zvyků, bez kterých by se slavní psavci neobešli. Ano, je tu další pokračování Podivných zvyků pánů spisovatelů!.

Rutina slavných spisovatelů: Haruki Murakami

Myšlenkování, Tvůrčí psaní

Každý z nás má své rituály, které s oblibou praktikujeme při psaní. Někdo si udělá pořádný hrnek kafe nebo čaje, jiný zase zapne hudbu. Mnozí rádi píší o samotě, zavření někde ve své pracovně či pokoji, aby se mohli zcela ponořit do příběhu, a ti ostatní vyhledávají veřejná místa jako kavárny nebo třeba posluchárny na vysokých školách. Vždy je ale inspirativní nakouknout do rutin slavných spisovatelů, a proto se v první vlaštovce z chystaného cyklu podíváme do tvůrčí dílny japonského autora Haruki Murakamiho.

Podivné zvyky pánů spisovatelů

Myšlenkování, Tvůrčí psaní

O spisovatelích se toho už napovídalo mnohé. Někdy jsou to podivíni s výstředními zvyky, jindy naprostí introverti, nebo zase nestoudní exhibicionisté. Představa, že většina spisovatelů buď holduje alkoholu, bere drogy nebo případně obojí, je dnes už naštěstí překonaná. Ale i tak spisovatelské řemeslo zůstává zahaleno tajemstvím nebo také rouškou různých podivností a zvláštností.