Tajemství dobrého příběhu podle Alice Munro

Myšlenkování, Tvůrčí psaní

Co dělá příběh dobrým, nezapomenutelným, čitelným, zkrátka hodným k přečtení až do konce, se zaobírali i zaobírají spisovatelé už po dlouhá staletí. I mně ta otázka neustále leží v hlavě. Proto čtu, pátrám a hledám odpověď v mé tvorbě a také ve vodách internetu. Nedávno jsem narazila na názor laureátky Nobelovy ceny za literaturu pro rok 2013 Alice Munro, o který se s Vámi podělím. 

Největší spisovatelská klišé

Myšlenkování, Tvůrčí psaní

Při čtení se s nimi setkáváme pořád dokola. Jsou téměř v každé knize, skoro jako by bylo pro spisovatele povinné je do ní zahrnout, aby měl šanci uspět. Když se někde objevila poprvé, čtenář uznale pokýval hlavou a nadšeně chválil um spisovatelův. Dnes se ale přemnožila a my už je ani nebereme na vědomí nebo nám můžou lézt pořádně krkem. O čem mluvím? O knižních klišé!

Trudný život literárních postav

Myšlenkování, Tvůrčí psaní

Soucítím s literárními hrdiny. Už vás někdy napadlo, jak to ti chudáci mají těžké? Mocný spisovatel s tužkou v ruce či s prsty na klávesnici nelítostně určuje jejich osud a oni s tím nemůžou vůbec nic udělat. Nechává je padnout na úplné dno, ztratit všechno včetně sebe sama a pak je bez výčitek svědomí sleduje, jak se v tom plácají. Útěchou jim může být snad jen to, že je milují tisíce lidí po celém světě, kteří se na chvíli vžili do jejich trudného života a prožívali jejich úspěchy i pády spolu s nimi.

Mohou příběhy změnit svět?

Myšlenkování, Tvůrčí psaní

Příběhy jsou všude okolo nás. O některých z nich víme, máme je přece přímo před očima – filmy, knihy, počítačové hry, divadlo či naše vlastní životy. Ale některé nám zůstávají skryté – nejen proto, že pro člověka není možné pojmout každičký příběh, který kdy byl, je a bude vyprávěn, ale také proto, že jsme k některým zkrátka slepí. Ani nám často nedochází, jak důležité příběhy jsou.

Adventury: pokladnice příběhů

Kreativita, Myšlenkování
Hráli jste někdy adventuru? Možná ne, možná ano. Určitě si ale pamatujete starodávné Tajemství oslího ostrova (nyní jako freeware). Tenkrát, kdy ta hra byla in, byly počítače ještě zažloutlé a zoufale pomalé. Ach ta nostalgie. I ty adventury jsou dnes zastaralé a prý je to dávno mrtvý žánr. Já ho ale hodlám udržet při životě, jak nejdéle to půjde. Adventury jsou totiž nejen skvělým herním zážitkem, ale poslouží dobře také aspirujícím vypravěčům.

Příběhy, příběhy, příběhy…

Myšlenkování, Tvůrčí psaní

Příběhy jsou všude, kam se podíváte. I tam, kde byste je nehledali. Jsou samozřejmě v knihách a filmech, PC hrách, divadelních představeních. Naše životy jsou jeden dlouhý příběh (nebo snad mozaika tisíců malých příběhů?). A umění – od obrazů po hudbu – dokonce i hračky, či jiné předměty je v sobě také ukrývají. Stačí se jen na svět podívat trošku jinak.