Můj rok s příběhy

Myšlenkování, Tipy

Na začátku roku jsem si začala psát seznam knih, audioknih a komiksů, které jsem přečetla a poslouchala – moje paměť je totiž značně nespolehlivá a když mě někdo požádá o tip ke čtení, v hlavě mám úplně prázdno. Takže pro tentokrát to  napravuji přehledem toho nejlepšího, s čím jsem se v roce 2014 setkala, a co jsem si z toho odnesla.

Carlos Ruiz Zafón – Stín větru

Knižní, Recenze

Od Zafóna už jsem kdysi četla Andělskou hru, což byla naprosto skvělá knížka, která mě ale zklamala závěrem. Protože už je to ale dávno a já si nepamatuju přesně, co mě tenkrát tak zdrtilo, dala jsem Zafónovi druhou šanci a dobře jsem udělala. Stín větru je úžasný atmosférický příběh, který se hodí do podzimních plískanic.

Miluju doslovy a předmluvy v knížkách

Myšlenkování, Tvůrčí psaní

Někdo si přečte knížku a zaklapne ji, aniž by věnoval pozornost různým doprovodným textům, jako jsou poděkování autora, jeho komentáře v doslovu či věnování. Já naopak tyhle zdánlivé nepodstatnosti vyhledávám a vyžívám se v nich. Proč tomu tak je a jaké jsou mé nejoblíbenější, se dozvíte v článku. 😉

Největší spisovatelská klišé

Myšlenkování, Tvůrčí psaní

Při čtení se s nimi setkáváme pořád dokola. Jsou téměř v každé knize, skoro jako by bylo pro spisovatele povinné je do ní zahrnout, aby měl šanci uspět. Když se někde objevila poprvé, čtenář uznale pokýval hlavou a nadšeně chválil um spisovatelův. Dnes se ale přemnožila a my už je ani nebereme na vědomí nebo nám můžou lézt pořádně krkem. O čem mluvím? O knižních klišé!

Trudný život literárních postav

Myšlenkování, Tvůrčí psaní

Soucítím s literárními hrdiny. Už vás někdy napadlo, jak to ti chudáci mají těžké? Mocný spisovatel s tužkou v ruce či s prsty na klávesnici nelítostně určuje jejich osud a oni s tím nemůžou vůbec nic udělat. Nechává je padnout na úplné dno, ztratit všechno včetně sebe sama a pak je bez výčitek svědomí sleduje, jak se v tom plácají. Útěchou jim může být snad jen to, že je milují tisíce lidí po celém světě, kteří se na chvíli vžili do jejich trudného života a prožívali jejich úspěchy i pády spolu s nimi.

Hvězdy nám nepřály – John Green

Knižní, Recenze
S bestsellery jsem obezřetná. Jsou takové, které mají dobrý marketing, ale kromě populárního názvu vám toho moc nenabídnou. Jsou takové, od kterých očekáváte víc, než vám mohou dát, a ty vás zákonitě zklamou. A pak jsou tu ty, které vás srazí na kolena, rozesmějí, rozbrečí, pohladí i poučí. Ty výjimečné. Hvězdy nám nepřály od Johna Greena jsou jedním z nich.