10 důvodů, proč konečně začít psát (plus překvapení k tomu)

Myšlenkování, Tipy, Tvůrčí psaní

Už jsem se tu rozepisovala o tom, že přestat vymýšlet stále nové nápady či zatočit s výmluvami je neskutečně těžké. Mnohem jednodušší je přece nepsat, než psát. Je to jako před skokem z vysoké věže do vody – chce to přípravu, spoustu odvahy, ale hlavně se odrazit a vrhnout se do toho. Jenže ne každý tohle dokáže. Naštěstí má tahle mince i druhou stranu – nic není dané a vy to vždycky můžete změnit. Proč byste měli konečně začít psát?

201 tipů jak být spisovatelem (7.část)

Kreativita, Tipy, Tvůrčí psaní
Psaní je tvoření. Je to skládání jednoho slova vedle druhého tak, aby vznikla nějaká vyšší hodnota, vaše sdělení světu. Je to kreativní proces a možná by se dalo říci, že nic není u psaní důležitější než kreativita. A právě poslední část 201 tipů se zabývá tím, jak nastartovat a rozpumpovat vaši tvořivost.

201 tipů jak být spisovatelem (6.část)

Kreativita, Tipy, Tvůrčí psaní
O prvních verzích rukopisů toho bylo napsáno i řečeno mnoho. V podstatě se ale všichni, kteří kdy měli tu čest vyřádit se na prvních verzích, shodují na tom, že nestojí za nic. Je to ale materiál, s kterým se dá pracovat, nebo lépe řečeno čarovat. Z ošklivého káčátka se může vyklubat krásná bílá labuť, pokud mu věnujete péči. Šestý zlomek 201 tipů vám naznačí, jak taková péče o váš rukopis může vypadat.

201 tipů jak být spisovatelem (5.část)

Kreativita, Tipy, Tvůrčí psaní
Možná píšete dobře a možná dokonce výjimečně dobře. Vždycky je tu ale prostor pro zlepšování. Za ty roky, co tvořím, jsem si uvědomila, že psaní je běh na dlouhou trať. Na (téměř) nekonečnou trať. Proběhnete jedním cílem a zjistíte, že byl jen předpokladem k dalšímu cíli, a tak pokračujete dál. A pak vám dojde, že cílem je nezastavovat se.  Další střípek z 201 tipů odhalí, jak psát lépe a lépe.

201 tipů jak být spisovatelem (4.část)

Kreativita, Tipy, Tvůrčí psaní
Dnešní, už čtvrtá, část není dlouhá, zato velmi užitečná. Chcete se v psaní neustále zlepšovat a růst? Pak jsou tyhle tipy přímo pro vás. Každý někdy začínal a každý se může vypracovat. Kdo by nechtěl být profesionálním spisovatelem? Já tedy ano. Bohužel jím nemůže být každý, nýbrž jen ti nejpilnější, nejodhodlanější a nejnadšenější. Ti, kteří se chtějí zlepšovat, ať to stojí, co to stojí. Jenže, jak všichni víme (povzdech), mezi chtěním a akcí je velký rozdíl.

201 tipů jak být spisovatelem (3.část)

Kreativita, Tipy, Tvůrčí psaní
Pokud si adept na spisovatele nevytvoří jisté návyky, těžko může očekávat, že se stane publikovaným autorem jen tak náhodou a bez námahy. Třetí část 201 tipů se zabývá právě návyky, které nám mohou pomoci stát se lepšími a úspěšnějšími (nejen) spisovateli. 

201 tipů jak být spisovatelem (1.část)

Kreativita, Tipy, Tvůrčí psaní
Při pročítání blogů o tvůrčím psaní jsem narazila na zajímavý článek, který v 201 tipech shrnuje, jak být (a zůstat) spisovatelem. V podstatě by stačila jedna jediná rada: spisovatel píše (což zní sice jednoduše, ale není to lehké ani trochu). Proto jsem článek shledala užitečným a rozhodla se, že ho pro vás přeložím a budu ho publikovat po částech. Každá část se věnuje jedné z oblastí, které nám nejčastěji brání v tom, abychom psali. Ta první se týká našeho přístupu k psaní.