Kategorie: Kreativita

Jak jsem si zařídila svůj čtecí koutek

Jako nenapravitelná knihomolka jsem vždycky toužila po svém čtenářském útočišti, o útulném místě plném knih, kde se budu moci zabalit do deky a s hrnkem kakaa v ruce se ponořit do nějakého báječného příběhu. To se mi ale celé roky nedařilo, ať už z důvodu nedostatku prostoru, času nebo financí. Nakonec se z toho stal předmět denního snění, takže když jsem se letos...

Austin Kleon – Ukaž, co děláš

Tuhle knížečku vyhlížím už od té doby, co ji její autor Austin Kleon poprvé ohlásil na svém blogu a sdílel střípky z jejího vzniku. A přesně o tom Ukaž, co děláš je – o sdílení, ukazování, o procesu, a ne o výsledném díle.

Proč máme nejlepší nápady ve sprše?

Kreativita je zrádná. V podobě múzy si s námi ráda hraje a nezdá se, že by nám něco dobrovolně ulehčovala. Ráda se objevuje, kdy se to zrovna nejmíň hodí, a ve chvílích, kdy ji zoufale voláme, se někde potuluje a dělá, že nás neslyší. Vlastně nejlíp funguje, když na ni vůbec nemyslíme.

Jak nálada ovlivňuje kreativitu

Nálada má velký dopad na to, jak jsme v dané chvíli kreativní. Určitě jste už někdy zažili, že když prostě není chuť psát a jste otrávení nebo vystresovaní, psaní či jiná tvořivá činnost vázne. Pojďme se podívat pod pokličku různým výzkumům a říct si, jak to je.

Kreativita = postavit se svému strachu čelem

Pokud píšete, určitě jste se s tím už setkali. O čem mluvím? Mám na mysli ten okamžik, kdy najednou začnete o svém výtvoru pochybovat, najednou se vám ten geniální nápad tak úžasný nezdá a to zpracování… Bude tohle vůbec někdo číst? Nemarním tu čas? Je to hloupost, neumím psát, tak o co se tu snažím? A právě v takové chvíli se všechno láme…

Můj nový projekt – Inspirace pro kreativce

Inspirace je všude kolem nás, i tam, kde bychom ji nečekali. „Sbírat“ jsem ji začala už dávno a díky mému novému projektu se budu moci s vámi o ně podělit.

ZenWriter: software pro spisovatele

Pokud píšete na počítači, máte ikonky internetových prohlížečů, Skypu, sociálních sítí a dalších lákadel neustále po ruce. Stačí jen odvést pozornost od psaní a najednou si čtete nové Tweety či statusy kamarádů na Facebooku. Nic není jednodušší, než se nechat zlákat. Naštěstí ale žijeme v době chytrých aplikací, které nám ulehčují život, a tak i pro nás pisálky se najde řešení. Já vyzkoušela...

Adventury: pokladnice příběhů

Hráli jste někdy adventuru? Možná ne, možná ano. Určitě si ale pamatujete starodávné Tajemství oslího ostrova (nyní jako freeware). Tenkrát, kdy ta hra byla in, byly počítače ještě zažloutlé a zoufale pomalé. Ach ta nostalgie. I ty adventury jsou dnes zastaralé a prý je to dávno mrtvý žánr. Já ho ale hodlám udržet při životě, jak nejdéle to půjde. Adventury...

201 tipů jak být spisovatelem (7.část)

Psaní je tvoření. Je to skládání jednoho slova vedle druhého tak, aby vznikla nějaká vyšší hodnota, vaše sdělení světu. Je to kreativní proces a možná by se dalo říci, že nic není u psaní důležitější než kreativita. A právě poslední část 201 tipů se zabývá tím, jak nastartovat a rozpumpovat vaši tvořivost.

201 tipů jak být spisovatelem (6.část)

O prvních verzích rukopisů toho bylo napsáno i řečeno mnoho. V podstatě se ale všichni, kteří kdy měli tu čest vyřádit se na prvních verzích, shodují na tom, že nestojí za nic. Je to ale materiál, s kterým se dá pracovat, nebo lépe řečeno čarovat. Z ošklivého káčátka se může vyklubat krásná bílá labuť, pokud mu věnujete péči. Šestý zlomek 201 tipů...