Hvězdy nám nepřály – John Green

Knižní, Recenze
S bestsellery jsem obezřetná. Jsou takové, které mají dobrý marketing, ale kromě populárního názvu vám toho moc nenabídnou. Jsou takové, od kterých očekáváte víc, než vám mohou dát, a ty vás zákonitě zklamou. A pak jsou tu ty, které vás srazí na kolena, rozesmějí, rozbrečí, pohladí i poučí. Ty výjimečné. Hvězdy nám nepřály od Johna Greena jsou jedním z nich.
Příběh šestnáctileté Hazel, která trpí rakovinou plic, a osmnáctiletého Augusta, který zase kvůli rakovině kosti přišel o nohu, by se mylně dal považovat za smutné drama. Ano, mluví se tu o smutných věcech, o umírání a bolesti, ale to je jen jedna, ta méně podstatná, strana mince. Dalo by se čekat, že to bude jeden z těch srdceryvných patetických příběhů, ale není. Hlavně díky dvěma hlavním postavám.
Hazel i Augustus jsou totiž jiní. Způsob, jakým nahlíží na svět, lidi okolo sebe a svou nemoc činí Hvězdy nám nepřály úžasným čtením. Vážně. Možná budete brečet, ale zároveň se budete usmívat. Tahle knížka si vysloužila označení nejvtipnějšího smutného příběhu, a mně nezbývá než souhlasit.
Zápletka samotná není nijak objevná. Dva mladí lidé trpící rakovinou se do sebe zamilují. To je všechno. John Green ale umí napsat zatraceně dobré scény i zatraceně zajímavé postavy, takže se nejspíš stejně jako já začtete tak, že zapomenete, že sedíte ve vlaku či metru či tramvaji a máte na krajíčku nebo se vám chce smát. A přesně takový tenhle román je – laskavý, skvěle napsaný, nutící k zamyšlení, výjimečný, dojímavý, smutný a veselý. Kéž by takových bylo víc.

A co vy? Už jste Hvězdy nám nepřály četli? 😉

 

6 komentářů k příspěvku “Hvězdy nám nepřály – John Green

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *